Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie wręczono nagrody im. Jana Cybisa

0
Podziel się:

Nagrody im. Jana Cybisa wręczono w piątek w Domu Artysty Plastyka w
Warszawie. Trafiły one do Pawła Susida - za rok 2011- i Marka Sobczyka - za rok 2012. Uroczystości
towarzyszyło otwarcie wystaw nagrodzonych artystów.

Nagrody im. Jana Cybisa wręczono w piątek w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Trafiły one do Pawła Susida - za rok 2011- i Marka Sobczyka - za rok 2012. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystaw nagrodzonych artystów.

Nagroda im. Jana Cybisa to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Przyznawana od 1973 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

"Dziś przed państwem staje dwójka laureatów; nadrabiamy w ten sposób pewne zaległości, wynikające z niedostatecznego finansowania nagrody. Dokonuje się pewien krok podsumowujący, gdy ci znakomici artyści wchodzą do panteonu historii polskiego malarstwa współczesnego" - powiedział podczas piątkowego wręczenia nagród im. Jana Cybisa i otwarcia wernisaży laureatów prezes Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków Jacek Maślakiewicz.

"Przyznanie mi Nagrody im. Jana Cybisa traktuję jako szczególne wyróżnienie. Postanowiłem, w związku z tym, zamiast przeglądu swoich wcześniejszych prac, pokazać coś nowego i wyjątkowego. Chcę mianowicie zaprezentować obrazy z niepokazywanego jeszcze w większym wyborze cyklu +Notes mal.+. Celowo nie użyłem pełnej nazwy +malarza+, bo się wahnąłem. Podobne zdania, które wypełniają prace, mogą przecież nachodzić każdego. Ja dodałem tylko malarski powód uzasadniający ich pojawienie się na obrazie" - powiedział Paweł Susid podczas otwarcia wernisażu swoich prac w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Susid przedstawia publiczności serię wąskich, wielobarwnych płócien, ozdobionych humorystycznym, często prowokacyjnym komentarzem, nawiązującym do polityki, religii i obyczajowości.

"Na moją wystawę składają się różne prace, tworzone od 1979 roku do dziś, zmieszane ze sobą, bez specjalnych - poza losowymi - kryteriów. Każdy obraz jest odrębny, każdy opatrzony jest komentarzem" - opowiadał o swojej wystawie Marek Sobczyk. Kolekcja jego prac, pod tytułem "Badania mózgu w Polsce 1979-2013", podejmuje tematy polityczno-obyczajowe, oferując także dowcipny komentarz.

Paweł Susid (ur. 1952 r. w Warszawie) uczył się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1978 r. w pracowni Tadeusza Dominika. "Na tym polega sztuka Susida - na zaskakującym przestawieniu formy i treści, na graniu kontekstami, naszą wiedzą o sztuce i przyzwyczajeniami. Dziś widać, że prawie 30 lat tej sztuki to praca malarza i poety nad stworzeniem własnego słownika komunałów" - pisała Dorota Jarecka w 2006 r. Dzieła artysty były prezentowane na ponad stu indywidualnych wystawach, m.in. w Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, Studio Bayer w Warszawie i Leverkusen. Susid był także dwukrotnie nominowany do nagrody "Paszportu" Polityki. Od 2009 r. prowadzi, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Przestrzeni Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.

Marek Sobczyk (ur. 1955 r. w Warszawie) w latach 1975-80 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Wyrastał w kręgu malarstwa abstrakcyjnego, należał także do formacji artystycznej Gruppa, reprezentującej nurt ekspresjonizmu. Od lat 80. artysta malował kompozycje figuralne, często nawiązując do tematyki religijnej. W latach 1991-1996 prowadził - wraz z Jarosławem Modzelewskim - prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie.

Nagrodę im. Jana Cybisa przyznawane są artystom żyjącym, których twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm. Pierwszym laureatem nagrody był Tadeusz Dominik (1973). Wśród laureatów znajdują się także m.in. Jan Lebenstein (1985), Jerzy Nowosielski (1988), Rajmund Ziemski (1979), Stefan Gierowski (1980). (PAP)

pj/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)