Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa i województwo mazowieckie - razem czy osobno? - debata

0
Podziel się:

Czy należy wydzielić z woj. mazowieckiego
Warszawę, która z okolicznymi powiatami mogłaby stworzyć oddzielne
województwo - zastanawiali się uczestnicy debaty pt. "Obszar
Metropolitarny Warszawy". Zdania były podzielone.

Czy należy wydzielić z woj. mazowieckiego Warszawę, która z okolicznymi powiatami mogłaby stworzyć oddzielne województwo - zastanawiali się uczestnicy debaty pt. "Obszar Metropolitarny Warszawy". Zdania były podzielone.

W zorganizowanej w poniedziałek przez Mazowieckim Urząd Wojewódzki debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele resortu infrastruktury, władz samorządowych oraz urbaniści.

B. senator, przewodniczący stowarzyszenia "Metropolia Warszawa" Andrzej Wielowieyski mówił, że tzw. "świadomość metropolitalna" zarówno wśród mieszkańców Warszawy jak i okolicznych gmin jest coraz większa. "Świadomość związku tego otoczenia - czyli 1,5 mln osób dookoła i 1,6 mln ludzi mieszkających w samej Warszawie - jest czymś rozwijającym się" - mówił Wielowieyski. "To zjawisko jest dość nowe, ludzie zaczynają się w ogóle metropolią interesować" - dodał.

Zdaniem b. wiceministra gospodarki, posła PiS Pawła Poncyliusza należy dokonać administracyjnego podziału woj. mazowieckiego i wydzielić z niego Warszawę, która z okolicznymi powiatami stworzyłaby oddzielne województwo.

"To by musiało być ustawowo ustanowione jako taki nowy organ, ale nie jako czwarty element pomiędzy gminą, powiatem i województwem. (...) Nam się wydaje, że lepszym rozwiązaniem byłoby budowanie silnej metropolii, z kompletną listą kompetencji" - mówił polityk PiS.

Pytany, kiedy będzie inicjatywa poselska w tym zakresie, Poncyliusz odparł, że powoływany jest "zespół w ramach parlamentu". "To nie jest koncepcja gotowa i gotowy projekt, który można przedłożyć marszałkowi Sejmu" - zaznaczył.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podkreślił, że pomysły podziału administracyjnego Warszawy i województwa mazowieckiego pojawiły się w ostatnim czasie co najmniej dwa razy - przed wyborami parlamentarnymi i zaraz po nich. "Osobiście jestem temu pomysłowi przeciwny" - powiedział Kozłowski.

Podobnego zdania jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. "Nie da się sztucznie wydzielić jakiejś przestrzeni, jeśli się nie pamięta o funkcjonalnych związkach, o naturalnych przepływach ludzi" - powiedział Struzik.

Marszałek zwrócił uwagę na wykorzystywanie przez woj. mazowieckie i stolicę funduszy europejskich. "Jeśli mówimy o możliwościach korzystania z tych pieniędzy unijnych, to pojawia się pytanie w jaki sposób?" - mówił Struzik. Jak dodał, gdyby Warszawa była "wydzielona" od Mazowsza to województwo dostałoby mniej pieniędzy.

Jak zaznaczył Struzik, obszar metropolitalny Warszawy na terenie którego mieszka ok. 3 mln osób, czyli 8 proc. ludności kraju, wytwarza ok. 1/6 wartości krajowej PKB. "Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Warszawie wynosi 144 proc., a w powiatach okołowarszawskich 102 proc. średniego wynagrodzenia w kraju" - wyliczał marszałek.

Obszar metropolitalny to gęsto zaludniony teren, na którym znajduje się co najmniej kilka innych miast położonych niedaleko znaczącego centrum miejskiego. Granice takiego obszaru mogą przekraczać granice jednostek administracyjnych. Warszawę otacza kilkanaście miejscowości. Pewna część z nich staje się jej dzielnicami. Obszar metropolitalny Warszawy zamieszkuje ok. 3 mln osób. (PAP)

gdy/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)