Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Obchody XII Dnia Islamu w Polsce

0
Podziel się:

O przezwyciężenie przemocy między wyznawcami różnych wyznań i religii,
pokój na świecie i zgodne współdziałanie modlili się w czwartek w Warszawie katolicy i muzułmanie z
okazji XII Dnia Islamu w Polsce.

O przezwyciężenie przemocy między wyznawcami różnych wyznań i religii, pokój na świecie i zgodne współdziałanie modlili się w czwartek w Warszawie katolicy i muzułmanie z okazji XII Dnia Islamu w Polsce.

W obchodach Dnia Islamu w domu parafialnym Kurii Warszawsko-Praskiej, oprócz duchownych, uczestniczyli też ambasadorzy i konsulowie państw muzułmańskich.

"Chrześcijanie i muzułmanie, jedni i drudzy, podążając drogami wytyczonymi przez każdą ze swoich religii, zwracają uwagę na istotę sakralnego wymiaru osoby ludzkiej i jej godności" - napisał w przesłaniu do uczestników spotkania nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. Dodał, że wytycza to przestrzeń wzajemnego szacunku i poważania chrześcijan oraz muzułmanów, i jest "polem do współdziałania w służbie dla pokoju między narodami i osobami".

Hasło tegorocznego Dnia Islamu brzmi: "Poparcie dla duchowego wymiaru człowieka". Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński wyjaśniał, że temat ten ma dopomóc w odnalezieniu prawdziwych wartości i zrozumieniu pierwszeństwa spraw duchowych nad materialnymi. "Świat się bardzo w tym pogubił. Dlatego doświadczamy tylu nieprawości; smutna jest droga niejednego narodu i człowieka" - powiedział bp Kamiński.

Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że Polska jest przykładem istnienia wszystkich religii i kultur. "Z tego powodu powinniśmy się cieszyć i to nas wspólnie łączy od ponad 600 lat - wszystkie religie, w tym islam" - powiedział.

Podczas spotkania zostały odczytane fragmenty Koranu po arabsku i po polsku, a także fragmenty Pisma Świętego, odnoszące się do przemocy. Zakończyło się ono muzułmańską modlitwą spontaniczną, modlitwą powszechną i modlitwą "Ojcze nasz" oraz przekazaniem znaku pokoju. Po niej odbyła się agapa przy muzyce orientu.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w wydanym w czwartek oświadczeniu podkreśliła, że "ogromnym wyzwaniem dla ludzi wierzących są galopujące procesy laicyzacyjne, próbujące sprowadzić człowieka wyłącznie do poziomu materialnego, a religię przesunąć na margines życia społecznego lub zamknąć całkowicie w sferze prywatnej".

Dzień modlitw poświęconych islamowi jest jedną z inicjatyw Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, powstałej w 1997 r. Stawia ona sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tys. osób, w dużej części to jednak obywatele innych krajów, np. uchodźcy czy studenci z krajów islamskich. Do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, należy ok. 5 tys. osób. (PAP)

skz/ ral/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)