Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rozdano nagrody resortu kultury dla muzeów Sybilla 2012

0
Podziel się:

Wyróżniające się w 2012 r. inicjatywy muzealne uhonorowano w piątek w
Warszawie podczas finałowej gali nagród ministra kultury i dziedzictwa narodowego Sybilla 2012. Za
najlepszą wystawę historyczną uznano ekspozycję Muzeum Historii Polski "Pod wspólnym niebem".

Wyróżniające się w 2012 r. inicjatywy muzealne uhonorowano w piątek w Warszawie podczas finałowej gali nagród ministra kultury i dziedzictwa narodowego Sybilla 2012. Za najlepszą wystawę historyczną uznano ekspozycję Muzeum Historii Polski "Pod wspólnym niebem".

Rozdanie nagród 33. edycji konkursu Sybilla miało miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich w przeddzień święta muzeów (18 maja), podczas którego na całym świecie, także i w Polsce, organizowane są tzw. noce muzeów - inicjatywy bezpłatnego zwiedzania placówek muzealnych oraz innych instytucji kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski rozpoczynając piątkową uroczystość podkreślił, że przez ostatnie 33 lata sytuacja polskiego muzealnictwa uległa znacznej poprawie.

"Zdaję sobie sprawę z tego, że w instytucjach muzealnych można osiągnąć efekt rewolucyjny tylko drogą ewolucyjną, prowadząc wszystkie działania w sposób niezwykle odpowiedzialny" - mówił Zdrojewski, przypominając, że na prace w muzeach składa się m.in. gromadzenie zbiorów, ich przechowywanie, konserwowanie oraz udostępnianie, a także prowadzenie działań edukacyjnych.

"Ten konkurs miał bardzo dobry poziom (). Wiem, jaki wysiłek kryje się za każdą nominacją, ile przeszkód trzeba było pokonać i jak wielką wiedzę posiadać, aby można było skonstruować taką ofertę dla publiczności" - podsumował minister kultury, odnosząc się do przedstawicieli instytucji, które wzięły w konkursie.

Jury nagród Sybilla pod przewodnictwem prof. Marii Poprzęckiej, wybierało spośród prawie 200 projektów muzealnych zrealizowanych w 2012 r. w całej Polsce.

Poszczególne inicjatywy muzealne rywalizowały ze sobą w dziesięciu kategoriach - w dwóch z nich, wystaw przyrodniczych oraz wystaw lub innych przedsięwzięć o tematyce martyrologicznej, jury nie wyłoniło zwycięzców.

Za najlepszą wystawę historyczną uznano ekspozycję Muzeum Historii Polski "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)", pokazywaną na stołecznym Zamku Królewskim. Jej celem było przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej - jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy. Ekspozycja przypomina współczesnym widzom, że na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, gdzie obecnie istnieją różne państwa i narody, prawie dwa i pół stulecia funkcjonowało państwo zamieszkane przez wiele grup narodowościowych i etnicznych. Państwo to było przykładem tolerancji i pokojowego współżycia mniejszości.

Honorowy patronat nad ekspozycją sprawował prezydent Bronisław Komorowski. Patronem medialnym wystawy była Polska Agencja Prasowa.

"Otrzymanie prestiżowej nagrody Sybilla to dla nas potwierdzenie pewnej drogi, bo wiele osób pytało, czy Muzeum Historii Polski jest na pewno potrzebne, czy takie muzeum się sprawdzi (). Ta wystawa pokazuje, że potrafimy zrobić dobrą, interesującą, docenioną ekspozycję na temat historii Polski. To jest również uznanie przez środowisko muzealnicze" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Wyraził nadzieję, że w 2018 r., kiedy planowane jest otwarcie nowego budynku muzeum, to właśnie w jego murach zostanie zorganizowana gala rozdania nagród Sybilla.

Oprócz stołecznego Muzeum Historii Polski nagrody Sybilli otrzymało jeszcze siedem instytucji. Muzeum Sztuki w Łodzi zostało nagrodzone dwukrotnie - za wystawę "Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperyment w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984" (kategoria: wystawy sztuki) oraz projekt Kulturanek (kategoria: przedsięwzięcia edukacyjne). Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi nagrodzono za ekspozycję "Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna - tradycja i współczesność" (kategoria: wystawy etnograficzne i archeologiczne).

Muzeum Architektury we Wrocławiu zostało uhonorowane za wystawę "Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach" (kategoria: wystawy techniki), a Muzeum Narodowe we Wrocławiu za publikację opracowania "Malarstwo europejskie XV-XX w. Trzy wydawnictwa z serii: katalogi zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" (kategoria: opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne).

Docenione też zostało Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za konserwację wyposażenia kościoła pw. św. Marka w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (kategoria: konserwacja muzealiów) oraz Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, które dokonało przebudowy i rozbudowy infrastruktury kulturalnej muzeum w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej (kategoria: zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne).

Dyrektor nowo powstałego Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak wyraził nadzieję na owocną współpracę z placówkami muzealnymi, których projekty wzięły udział w tegorocznej edycji konkursu. "Różnorodne imprezy, które odbyły się w muzeum od 19 kwietnia tego roku, m.in. koncerty, debaty naukowe, wykłady, warsztaty edukacyjne, lekcje muzealne - to jest to, co - mam wielką nadzieję - uda nam się dalej realizować w dużej mierze we współpracy z Państwem" - mówił Cudak.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Piotr Majewski przypomniał, że każdego roku instytut, który jest organizatorem nagród Sybilla, otrzymuje coraz więcej wniosków uczestnictwa w konkursie, co świadczy o tym, że muzea ciągle traktują ten konkurs jako jeden z najważniejszych dla podkreślenia ich działalności. "W tym konkursie nagrody czekają na każde muzeum, czy jest to muzeum małe czy duże, czy położone w małym, czy dużym ośrodku, niezależnie od adresu. Tu każdy ma swoją szansę" - podkreślił. (PAP)

wmk/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)