Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Szpital św. Zofii ma zostać sprywatyzowany

0
Podziel się:

Stołeczny szpital położniczy im. św. Zofii
przy ul.Żelaznej może wkrótce zostać sprywatyzowany. Z
samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przekształci
się w spółkę pracowniczą - poinformował w środę podczas III Forum
Rynku Zdrowia dyrektor placówki Wojciech Puzyna.

Stołeczny szpital położniczy im. św. Zofii przy ul.Żelaznej może wkrótce zostać sprywatyzowany. Z samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przekształci się w spółkę pracowniczą - poinformował w środę podczas III Forum Rynku Zdrowia dyrektor placówki Wojciech Puzyna.

Dyrektor przyznał, że takich planów nie byłoby, gdyby stopniowo nie ograniczano samodzielności szpitala. Poinformował, że autorem eksperymentalnego pomysłu jest wiceprezydent Warszawy Jerzy Miller, który zaproponował, by dobrze prosperujący szpital - gdzie według Puzyny zarobki pracowników są dwa razy wyższe niż średnie wynagrodzenie w innych publicznych placówkach medycznych na Mazowszu - przekształcić w spółkę, która nie ograniczałaby się tylko do realizacji kontraktu z NFZ.

Według Puzyny, szpital zostanie przejęty przez spółkę 160 pracowników (na 280 zatrudnionych), a miasto na 20 lat wydzierżawi mu nieruchomości, na których szpital jest zlokalizowany. Dodał, że podstawą umowy z miastem jest zapewnienie, że szpital nadal będzie realizować kontrakt z NFZ na dotychczasowym poziomie i rozpocznie rozbudowę. Puzyna zaznaczył, że kilkudziesięciomilionowa inwestycja będzie realizowana przez inwestora z sektora prywatnego.

Szpital Św. Zofii istnieje od 1912 roku, kiedy to z inicjatywy dr. Stanisława Zaborowskiego oddano do użytku ufundowany przez Leona Goldstanda i zarząd miasta Miejski Zakład Położniczy im. św. Zofii przy ul. Żelaznej 88. Po wybuchu II Wojny Światowej placówkę przekształcono w szpital wojskowy. W 1941 roku szpital znalazł się na terenie Getta Warszawskiego, potem w budynku szpitalnym otwarto szpital więzienny Pawiaka, po kilku miesiącach przekształcono go w koszary żandarmerii niemieckiej. Po wojnie szpital został przejęty przez władze wojskowe. W 1956 roku placówkę oddano miastu jako Miejski Szpital Ginekologiczno-Położniczy, a w 1992 przywrócono imię patronki i nadano nazwę Szpital Położniczo-Ginekologiczny św. Zofii w Warszawie. W 2000 roku szpital zmienił nazwę na Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, a zakres usług w nim świadczonych został rozszerzony o chirurgię i urologię.

Jako jedna z pierwszych placówek w kraju, szpital wprowadził porody rodzinne. W 1995 roku został wyróżniony plakietką UNICEF i WHO "Szpital Przyjazny Dziecku" za realizację 10 kroków do udanego karmienia piersią, w 1995 - zajął I miejsce (wraz z pięcioma innymi placówkami z całego kraju) w ogólnopolskiej akcji "Rodzić po ludzku"; wyróżniono też pracującą w szpitalu położną Barbarę Moniak. W 2006 roku Szpital św. Zofii zajął VI miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szpitali 2006, a w rankingu "Rodzić po ludzku", otrzymał najwyższą ocenę wśród warszawskich szpitali. W maju br. szpital obchodził jubileusz 95-lecia swego istnienia.

Od 1993 roku przy szpitalu działa Fundacja dla Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie. Jej celem jest gromadzenie środków rzeczowych i finansowych dla optymalizacji funkcjonowania i rozwoju szpitala, a także upowszechnianie wiedzy medycznej z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii oraz nowoczesnych metod profilaktyki i leczenia.

Od grudnia 1996 roku w ramach działalności gospodarczej Fundacji działa Lecznica św. Zofii - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Lecznica udziela świadczeń odpłatnie na podstawie cennika usług ustalanego przez Zarząd Fundacji. (PAP)

bos/ akw/ aja/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)