Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek posłowie będą głosować nad ustawami zdrowotnymi PO

0
Podziel się:

We wtorek Sejm ma głosować nad sześcioma
projektami ustaw zdrowotnych, zakładającymi m.in. obligatoryjne
przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe,
przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu
Rzecznika Praw Pacjenta.

*We wtorek Sejm ma głosować nad sześcioma projektami ustaw zdrowotnych, zakładającymi m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. *

Chodzi o poselskie projekty: o zoz-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Posłowie będą także głosować nad projektem ustawy wprowadzającej reformy. W ubiegłym tygodniu, podczas drugiego czytania, kluby zgłosiły do nich liczne poprawki.

Sejmowa komisja zdrowia poparła m.in. zmianę zakładającą, że spółki zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Poprawkę zgłosiła Lewica, a poparło ją PO. Posłowie tych klubów uważają, że to rozwiązanie uniemożliwi likwidację spółek prowadzących zoz-y, w celu sprzedaży ich nieruchomości. Według pierwotnych zapisów, spółki kapitałowe prowadzące zoz-y mogły otrzymywać je na własność.

Komisja nie zgodziła się natomiast na przyjęcie poprawki Lewicy do ustawy wprowadzającej, zgodnie z którą pracownicy mogliby otrzymywać akcje stanowiące 15 proc. kapitału zakładowego spółki.

Wcześniej posłowie Lewicy podkreślali, że warunkiem poparcia przez nich ustaw zdrowotnych będzie m.in. zabezpieczenie majątku szpitali oraz zapewnienie ochrony socjalnej ich pracownikom. Mając poparcie Lewicy, PO zyskałaby większość niezbędną do odrzucenia ewentualnego weta prezydenta.

Jednak szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział w poniedziałek, że poprawki do pakietu ustaw zdrowotnych przyjęte przez Sejm oraz przebieg prac nad tymi projektami w komisjach sejmowych, stawiają pod znakiem zapytania możliwość przyjęcia tych ustaw przez Lewicę. Dodał, że część zgłoszonych przez Klub Lewicy poprawek do projektów została przyjęta, ale nie te najważniejsze.

Z kolei szef Klub Lewicy Wojciech Olejniczak oświadczył, że jego klub "daje zielone światło" projektom ustaw zdrowotnych. Według niego posłowie Lewicy pomogą odrzucić ewentualne weto prezydenta.

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS), zmiana zaproponowana przez Lewicę nie chroni majątku szpitali. "Poprawka jest skonstruowana wadliwie, jest ułomna prawnie. W żaden sposób nie ogranicza możliwości prywatyzacji szpitali, jest ona wyłącznie polityczna. PO zgodziła się na nią, by móc odrzucić ewentualne weto prezydenta, a także aby mieć odpowiedź na pomysł referendum" - powiedział w poniedziałek PAP Piecha. Jego klub chce odrzucenia trzech projektów: o zoz, o pracownikach medycznych, a także ustawy wprowadzającej.

Podobnie uważa Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica). W jego ocenie zmiana nie realizuje celu, o którym mówili posłowie Lewicy. "To jest zła poprawka z punktu widzenia systemowego, bo spółka nie będzie wyposażona w majątek niezbędny do funkcjonowania, np. do zaciągania kredytów" - powiedział PAP.

Balicki zaznaczył, iż zapis o dzierżawie nieruchomości nie ogranicza prywatyzacji zoz-ów, ale ją przyspiesza. "Jeśli spółki prowadzące szpitale będą miały mniejszy kapitał zakładowy, łatwiej będzie je kupić, a następnie samorządy będą sprzedawały nieruchomości" - podkreślił.

Z taką opinią nie zgadza się wiceprzewodnicząca klubu PO Elżbieta Łukacijewska (PO). "Odnoszę wrażenie, że PiS i pan poseł Balicki ze swoim zapleczem, bez względu na to co zaproponujemy i tak będą to krytykować. Wcześniej narzekali, że przekazanie spółkom majątku na własność doprowadzi do jego wyprzedaży, teraz przeszkadza im dzierżawa" - oświadczyła.

Posłowie przyjęli autopoprawkę PO wycofującą zwolnienie spółek prowadzących zoz-y z podatku dochodowego do 31 grudnia 2010 r. Inna przyjęta autopoprawka zakłada, że Skarb Państwa będzie udzielał zoz-om, przed ich przekształceniem w spółki, poręczeń spłaty zobowiązań cywilnoprawnych będących przedmiotem ugody z wierzycielami. Zdecydowano także, iż minister finansów będzie nadzorował procedury udzielania kredytów i poręczeń przekształcanym zoz-om.

Komisja nie zgodziła się na kilkanaście poprawek PiS i Lewicy dotyczących m.in. gwarancji socjalnych dla pracowników zoz-ów, a także skrócenia ich czasu pracy. Odrzucono także jedną zmianę proponowaną przez PSL.

Przyjęto poprawkę Lewicy do ustawy o zoz-ach, mówiącą że uchwały dotyczące rozwiązania spółki prowadzącej zoz, zbycia udziałów większościowych, albo istotnej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po uzyskaniu zgody podmiotu tworzącego (np. samorządu), popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego (np. sejmiku województwa). Ta zmiana daje także możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w tej sprawie.

W ocenie posłów PO, jedna z autopoprawek przyjętych przez komisję, dostosowuje przepisy dotyczące przekształcenia zoz-ów do wymogów UE (chodzi o kwestię pomocy publicznej, którą mają otrzymać przekształcane zoz-y). Zgodnie z poprawką dotacje z budżetu państwa będą udzielane wszystkim zoz-om, które wykonują świadczenia medyczne w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Inna z przyjętych autopoprawek przewiduje, że szpital- spółka będzie mógł na okres trzech miesięcy zaprzestać działalności.

Komisja poparła poprawkę, zgodnie z którą przekształcony zoz będzie zobowiązany do przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Sposób ich ustalania ma określać w rozporządzeniu minister zdrowia. Będzie on także dokonywał corocznej oceny realizacji tego obowiązku.

Tę zmianę zgłoszoną przez PiS, Lewicę i grupę posłów komisja przyjęła jednogłośnie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podkreślał wielokrotnie, że zapis dotyczący minimalnych norm zatrudnienia jest konieczny. W ocenie związku, egzekwowanie jego przestrzegania ograniczy dyrektorom szpitali - spółek możliwość nieuzasadnionych zwolnień pielęgniarek.

Odrzucono poprawkę Lewicy zakładającą, że zakład opieki zdrowotnej nie może odmówić udzielenia świadczenia medycznego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

Komisja nie zgodziła się także na przyjęcie poprawki Lewicy, która znosiła obligatoryjność przekształcenia zoz-ów w spółki. (PAP)

pro/ malk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)