Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister: Polska popiera wzmocnienie w RE mechanizmów monitoringu

0
Podziel się:

Polska popiera wzmocnienie mechanizmów monitoringu, jakimi dysponuje Rada
Europy - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys na czwartkowym
posiedzeniu w Strasburgu Komitetu Ministrów, organu decyzyjnego Rady Europy.

Polska popiera wzmocnienie mechanizmów monitoringu, jakimi dysponuje Rada Europy - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys na czwartkowym posiedzeniu w Strasburgu Komitetu Ministrów, organu decyzyjnego Rady Europy.

Wskazała, że potrzebna jest lepsza koordynacja i współpraca tych ciał RE, które monitorują wywiązywanie się przez państwa członkowskie ze zobowiązań dotyczących praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa.

Mościcka-Dendys wyraziła poparcie dla reformy Rady Europy, wprowadzanej przez sekretarza generalnego RE Thorbjoerna Jaglanda, której celem jest ożywienie politycznego znaczenia tej organizacji. Podkreśliła jednak, że należy intensywniej zabiegać o wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Usprawnienie pracy trybunału jest częścią reformy RE, rozpoczętej w 2010 roku.

Wiceminister zaproponowała, by RE organizowała konferencję na temat dobrych praktyk w zakresie wykonywania wyroków ETPCz. Jeżeli chcemy, aby Rada Europy utrzymała swą wiodącą rolę w dziedzinie określania standardów praw człowieka w Europie, musimy opowiedzieć się za zdecydowaną reformą - wskazała.

Komitet Ministrów obradował w czwartek nad raportem przedstawionym przez Jaglanda, w którym wskazał on na potrzebę poprawy mechanizmów monitoringu, poprzez które Rada sprawdza, jak kraje europejskie przestrzegają praw człowieka i zasad demokracji. Chodzi przede wszystkim o sprawną koordynację różnych istniejących mechanizmów.

Jagland zaproponował ponadto, by Rada Europy ogłaszała wyniki swoich ocen w formie dorocznego raportu o stanie praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Pierwszy taki raport mógłby być ogłoszony w maju 2014 roku.

Celem wewnętrznej reformy Rady Europy jest ożywienie roli rady jako ciała politycznego i uelastycznienie tej organizacji. W ramach reform wprowadzono m.in. dwuletni cykl budżetowy, wprowadzono zmiany w zarządzaniu, a także oszczędności. Powołano nowe programy, np. dotyczący Romów. RE zabiega też o uproszczenie administracji i zmniejszenie biurokracji.

Powstała w 1949 roku Rada Europy z siedzibą w Strasburgu skupia 47 państw i zajmuje się przede wszystkim działaniem na rzecz ochrony praw człowieka, demokracji parlamentarnej i rządów prawa. (PAP)

awl/ mc/ jra/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)