Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceprezydent Olsztyna zablokował emisję fragmentu audycji historyków IPN

0
Podziel się:

Wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski (PO)
zażądał wstrzymania audycji w publicznej rozgłośni Radia Olsztyn
pt. "Z archiwum IPN." Kierownictwo rozgłośni przychyliło się do
jego wniosku.

Wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski (PO) zażądał wstrzymania audycji w publicznej rozgłośni Radia Olsztyn pt. "Z archiwum IPN." Kierownictwo rozgłośni przychyliło się do jego wniosku.

Audycje "Z Archiwum IPN" są emitowane w publicznym radiu Olsztyn S.A. od kilku miesięcy i dotyczą m.in. współpracy publicznie znanych osób z aparatem bezpieczeństwa. Jej autorami są historyk IPN Paweł Warot i publicysta Łukasz Adamski. W czwartkowej audycji miały się pojawić m.in. informacje dotyczące domniemanego spotkania Głażewskiego ze służbą bezpieczeństwa.

W oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP Głażewski napisał, że w związku z otrzymanymi informacjami, iż w programie tym "może dojść do naruszenia jego dóbr osobistych" wystąpił do sądu o wstrzymanie emisji audycji i przedstawienie sądowi dokumentów, "na podstawie których autor sformułował tezy zawarte w programie".

Głażewski dodał, że podobne pismo skierował także do kierownictwa rozgłośni Polskiego Radia Olsztyn.

"Sąd ma dwa tygodnie na podjęcie decyzji w tej sprawie i do tego czasu z programu +Z archiwum IPN+ wycięliśmy kilkadziesiąt sekund dotyczących osoby pana Głażewskiego" - powiedział PAP wiceprezes radia Leszek Sobański.

Sobański zastrzegł, że kierownictwo radia podjęło tę decyzję nie po to, by sprzyjać Głażewskiemu, ale po to, by nie narazić się na bezprawne działania.

"Jeśli sąd zakaże nam emisji tego fragmentu to się zastosujemy, a jeśli nie, to audycję wyemitujemy za dwa tygodnie w całości" - wyjaśnił PAP Sobański.

Autor audycji Paweł Warot w rozmowie z PAP nie chciał ujawnić, jakie informacje znajdują się w wyciętym fragmencie audycji. Powiedział, że jego zdaniem to nie on powinien wyjaśniać opinii publicznej, o co w sprawie chodzi, ale powinien to zrobić Głażewski.

Warot podkreślił, że to, co miało być wyemitowane w audycji i tak zostanie opublikowane. "Te treści badam w związku z ogólnopolskim projektem IPN dotyczącym współpracy środowisk naukowych z aparatem bezpieczeństwa. Projekt badawczy zakończy się publikacją książkową" - podkreślił Warot.

Informacje o tym, że Głażewski miał kontakty z SB pojawiały się nieoficjalnie w Olsztynie od kilku miesięcy. Z informacji uzyskanych nieoficjalnie przez PAP wynika, że kwestie ewentualnej współpracy z Głażewskim omawiał m.in. marszałek Jacek Protas, szef PO w regionie oraz miejscy radni.

Głażewski zapewnił PAP w czwartek, że nigdy nie współpracował z SB i takie deklaracje złożył także w oświadczeniu lustracyjnym.

Tomasz Głażewski jest pierwszym wiceprezydentem Olsztyna i od czasu aresztowania prezydenta Czesława Jerzego M. kieruje pracami olsztyńskiego magistratu. (PAP)

ali/ jwo/ itm/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)