Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSWiA o planowanych zmianach w ordynacji samorządowej

0
Podziel się:

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński
poinformował w czwartek, że trwają prace nad nowelizacją ordynacji
samorządowej, która miałaby ułatwić życie samorządowcom i
pozwoliła uniknąć wątpliwości co do terminów składania oświadczeń.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował w czwartek, że trwają prace nad nowelizacją ordynacji samorządowej, która miałaby ułatwić życie samorządowcom i pozwoliła uniknąć wątpliwości co do terminów składania oświadczeń.

Organ, do którego składane są oświadczenia majątkowe, będzie najpierw wzywał samorządowców do złożenia stosownych dokumentów, a dopiero potem będą wchodziły w życie konsekwencje braku złożenia oświadczeń - mówił na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister oraz rządowy pełnomocnik ds. samorządu terytorialnego.

Zieliński powiedział, że nad nowelizacją ordynacji samorządowej trwają prace zarówno w parlamencie, jak i w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie wyjaśnił, w którym z projektów znajdzie się zapis o konieczności wezwania samorządowców do złożenia oświadczeń, jeśli nie zrobili tego w terminie.

"Chcemy uniknąć dyskusji na przyszłość, że przepisy są skomplikowane" - dodał.

Jak wyjaśnił, przewodniczący rad gmin, powiatów i sejmików (dla radnych) oraz wojewodowie (dla przewodniczących, burmistrzów, prezydentów i marszałków) będą wzywali do złożenia oświadczeń np. w tygodniowym terminie. "Po to, by nikt nie mógł powiedzieć, że zapomniał, wyjechał, przeoczył" - powiedział Zieliński.

Dodał, że po takim wezwaniu, przy braku oświadczenia, sytuacja będzie jednoznaczna. "Jeżeli ktoś nie złożył po tym wezwaniu, to nie chciał złożyć" - powiedział. Wtedy wejdą w życie konsekwencje, łącznie z utratą mandatu.

Druga proponowana zmiana, dotyczyć ma tzw. zarządzenia zastępczego wojewody przy wygaszaniu mandatów samorządowców. Obecnie, jeśli rada nie podejmie decyzji o wygaśnięciu mandatu prezydenta miasta, może zrobić to wojewoda, ale jest od jego decyzji droga odwoławcza. Po zmianie przepisów, zarządzenie wojewody byłoby ostateczne.

W przyszłym tygodniu Sejm na zająć się projektem nowelizacji ordynacji samorządowej zgłoszonym przez PSL, przewidującym wydłużenie terminu składania wszystkich typów oświadczeń majątkowych samorządowców.

Autorzy nowelizacji proponują też, by z dniem wejścia w życie noweli ustawy, straciły moc podjęte przez rady gminy, powiatu czy sejmików województw - uchwały, stwierdzające wygaśnięcie mandatu samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem wymaganych oświadczeń. Projekt przewiduje, że stracą również moc zarządzenia zastępcze wojewodów wygaszające mandaty.

Również na tym posiedzeniu Sejmu rozpatrywany ma być projekt PO, wprowadzający jeden termin na złożenie wszystkich możliwych typów oświadczeń majątkowych. Platforma proponuje, by było to 60 dni od dnia złożenia ślubowania. (PAP)

rof/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)