Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceszef MSZ: umiarkowane zadowolenie z prac prezydencji duńskiej ws. budżetu

0
Podziel się:

Wiceszef MSZ Maciej Szpunar wyraził w piątek w Sejmie "umiarkowane
zadowolenie" z działań prezydencji duńskiej dot. budżetu unijnego na lata 2014-2020. Wiceminister
przedstawił posłom informację rządu o udziale Polski w pracach UE w okresie styczeń - czerwiec 2012
r.

Wiceszef MSZ Maciej Szpunar wyraził w piątek w Sejmie "umiarkowane zadowolenie" z działań prezydencji duńskiej dot. budżetu unijnego na lata 2014-2020. Wiceminister przedstawił posłom informację rządu o udziale Polski w pracach UE w okresie styczeń - czerwiec 2012 r.

Za odrzuceniem informacji opowiedziały się kluby PiS i Solidarnej Polski. Poparcie zadeklarowały kluby PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota.

Szpunar przypomniał, że priorytety duńskiej prezydencji koncentrowały się na czterech obszarach: Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna.

"Polska jest umiarkowanie zadowolona z prac prezydencji duńskiej w zakresie Wieloletnich Ram Finansowych. W naszym przekonaniu prezydencja nie podjęła faktycznej próby osiągnięcia kompromisu, choć odnotowała znaczny postęp w negocjacjach poszczególnych obszarów legislacyjnych" - podkreślił Szpunar.

Wiceminister ocenił, że przyjęte w trakcie prezydencji duńskiej rozwiązania w ramach pakietu legislacyjnego dla polityki spójności na lata 2014-2020 uwzględniają w dużym stopniu polskie postulaty.

Szpunar zaznaczył, że Polska wzięła aktywny udział podczas prezydencji duńskiej w pracach nad porozumieniem politycznym w sprawie tzw. dwupaku, który ma uzupełniać sześciopak, przyjęty w trakcie polskiego przewodnictwa (obowiązujące od grudnia ubiegłego roku sześć aktów prawnych wzmacniających koordynację polityk gospodarczych w UE). "Większość polskich postulatów w pracach nad tzw. duopakiem została uwzględniona" - podkreślił.

Wiceminister przypomniał, że Polska poparła projekt rozporządzenia o transeuropejskiej sieci transportowej. "Najważniejsze polskie postulaty dotyczące technicznych wymogów dla infrastruktury sieci transportowej oraz wprowadzenie większej elastyczności w odniesieniu do terminów ukończenia sieci kompleksowej oraz odnoszące do listy projektów infrastruktury zostały uwzględnione w toku negocjacji. To niewątpliwy sukces" - ocenił.

Szpunar za ważną inicjatywę, popieraną przez Polskę, zrealizowaną podczas duńskiej prezydencji, uznał rozporządzenie o roamingu. "Głównym polskim postulatem było dalsze obniżenie cen maksymalnych w stosunku do tych, które proponowała Komisja. Przy wsparciu Parlamentu Europejskiego udało się to osiągnąć" - podkreślił.

Minister przypomniał, że Polska zawetowała unijny plan walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Szpunar zaznaczył, że Polska aktywnie wspierała duńską prezydencję ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą. Podkreślił, że kontynuowane były negocjacje akcesyjne z Islandią i doprowadzono do uzyskania statusu kandydata przez Serbię.

Agnieszka Pomaska (PO) zadeklarowała poparcie informacji przez jej klub. "Nasz koalicyjny rząd i jego zaplecze parlamentarne uczyniło wszystko dla dalszego wzmacniania polskiej tożsamości i podmiotowości w UE. Zadbaliśmy o nasz wizerunek kraju prointegracyjnego" - powiedziała.

Jarosław Sellin (PiS) tłumaczył, że PiS nie poprze informacji, ponieważ zawiera ona za mało szczegółów dot. aktywności Polski podczas duńskiej prezydencji. Wytknął rządowi, że jednoznacznie nie zadeklarował czy Polska opowiada się za federalistyczną wizją Unii. Według Sellina Polska w niedostatecznym stopniu wsparła wysiłki Bułgarii i Rumunii ws. przystąpienia do strefy Schengen.

Przedstawiciele Solidarnej Polski Ludwik Dorn i SLD Tadeusz Iwiński, podobnie jak Sellin, podkreślali, że formuła przedstawiania informacji nt. prezydencji powinna się zmienić, obecnie jest "zbyt biurokratyczna". Ich zdaniem w większym stopniu powinna zawierać opis działań polskiego rządu w danym czasie.

"Informacja raczej zamazuje, niż ukazuje i pozwala kontrolować, co w pierwszym półroczu kończącego roku się działo" - ocenił Dorn. (PAP)

tgo/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)