Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej władzy dla samorządowców proponują uczestnicy seminarium w Sejmie

0
Podziel się:

Zasięganie opinii samorządowców w sprawie
rządowych środków z kasy unijnej, przekazywanie niektórych
kompetencji administracji rządowej do samorządów, umożliwienie
samorządowcom łączenia funkcji z byciem senatorem - to pomysły
uczestników wtorkowego seminarium dotyczącego problematyki
samorządowej.

Zasięganie opinii samorządowców w sprawie rządowych środków z kasy unijnej, przekazywanie niektórych kompetencji administracji rządowej do samorządów, umożliwienie samorządowcom łączenia funkcji z byciem senatorem - to pomysły uczestników wtorkowego seminarium dotyczącego problematyki samorządowej.

W seminarium, które odbyło się we wtorek w Sejmie z inicjatywy SLD, udział wzięli przedstawiciele Lewicy i Demokratów oraz eksperci prawa samorządowego.

Według sekretarza Związku Miast Polskich Jana Czubaka, należy pomyśleć o przekształceniu Senatu w izbę samorządową. Jak ocenił, wówczas oddolne inicjatywy miałyby większe szanse na zaistnienie. Czubak postuluje, by samorządowcy wybrani na senatora nie tracili mandatu.

Jak podkreślił poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD) z sejmowej komisji samorządowej, należy "podejmować działania zmierzające do umacniania samorządów i przekazywania im w miarę możliwości jak największego obszaru władzy publicznej".

W jego ocenie, to dobre rozwiązanie z punktu widzenia społeczności lokalnej, jak również z punktu widzenia interesów państwa. "W ślad za przekazywanymi kompetencjami proporcjonalnie powinno się zapewnić udział w dystrybuowaniu środkami publicznymi. Jest zadanie, w ślad za tym powinny być pieniądze na finansowanie" - przekonywał poseł Sojuszu

Gintowt-Dziewałtowski postulował, by ze środków unijnych, pozostających w dyspozycji rządu mogły również czerpać samorządy terytorialne. "Nie tylko w tej części, która jest oddana do dyspozycji samorządowcom (...), ale również w tej części, która pozostała do dyspozycji administracji rządowej - zwłaszcza Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, resortu gospodarki, ale też i agend rządowych" - zaznaczył polityk SLD.

"Wnosimy o to, żeby rozważyć, czy faktycznie nie warto byłoby zdecydować o przekazaniu mienia skarbu państwa do dyspozycji samorządów - tym samym zlikwidować Agencję Mienia Wojskowego, Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa" - powiedział w rozmowie z PAP Gintowt-Dziewałtowski. Jak dodał, jest to efektywniejsza forma dysponowania majątkiem publicznym.

"Wraz z przekazaniem kompetencji każdy organ, czy to samorząd terytorialny, czy to np. organizacja pozarządowa bierze na siebie odpowiedzialność" - podkreślił.

Uczestnicy seminarium zgodzili się, że należy uporządkować przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych samorządowców.

Gintowt-Dziewałtowski podkreślił, że seminarium ma wskazywać kierunki, w których - w jego ocenie - powinny pójść prace nad ustawodawstwem samorządowym. "Zebrani (na seminarium - PAP), będą zwracać się do uprawnionych, tych którzy mają inicjatywę legislacyjną, np. grupy posłów, żeby oni takie przepisy przygotowali" - powiedział polityk SLD.

Organizatorzy chcą, żeby następne seminarium odbyło się za dwa miesiące.

"To jest z założenia inicjatywa lewicowa, ale my chcemy, aby w tej inicjatywie udział brali wszyscy: liberałowie, konserwatyści. Chcemy, żeby tutaj faktycznie była wymiana poglądów pomiędzy wszystkimi grupami zainteresowanych" - podkreślił polityk Sojuszu. "To co ustalimy będziemy chcieli przekazać prezydentowi, rządowi, poszczególnym ministerstwom, klubom parlamentarnym, żeby z tego korzystać" - dodał Gintowt-Dziewałtowski.

W jego ocenie takie seminaria, przyczynią się do osiągnięcia konsensusu pomiędzy partiami parlamentarnymi i wszystkimi innymi zainteresowanymi problematyką samorządową. "To jest szansa na poprawienie jakości rządzenia, uspołecznienia trochę państwa" - ocenił Gintowt-Dziewałtowski. (PAP)

stk/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)