Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Przyznano nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego

0
Podziel się:

Założycielki fundacji Dzieci Madagaskaru, zostały w sobotę laureatkami
wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego za rok 2013. Nagrodę tradycyjnie wręczono podczas
spotkania noworocznego u marszałka i wojewody wielkopolskiego.

Założycielki fundacji Dzieci Madagaskaru, zostały w sobotę laureatkami wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego za rok 2013. Nagrodę tradycyjnie wręczono podczas spotkania noworocznego u marszałka i wojewody wielkopolskiego.

Wyróżnienie otrzymały Agnieszka Labijak, Katarzyna Białous i Patrycja Malik. W ich imieniu nagrodę odebrały Agnieszka Labijak oraz matka Patrycji Malik - Romualda.

Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest za "czynienie dobra". Kapituła nagrody uhonorowała założycielki fundacji Dzieci Madagaskaru, której działalność polega na pomocy ubogim mieszkańcom Madagaskaru, a w szczególności dzieci, poprzez m.in. organizację pracy w szkołach i przedszkolach, a także pomocy w sierocińcach oraz dożywianie dzieci. "Ofiarują nie tylko naukę, ale również nadzieję i szanse na lepsze życie" - napisano w laudacji.

Statuetkę wręczyła żona Ryszarda Kapuścińskiego Alicja i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"To bardzo obiecujące, że trzy młode osoby działają na rzecz innych. Mam nadzieję, że ta nagroda przyczyni się do nagłośnienia ich działalności. Wtedy być może znajdzie się wiele osób, które pomogą im w tym, żeby realizować wspaniałe cele, jakie sobie stawiają" - powiedziała Alicja Kapuścińska.

Fundacja Dzieci Madagaskaru powstała w 2011 roku. Jej celem jest niesienie pomocy ubogim, edukacja i rozwój dzieci, pomoc mieszkańcom kraju cierpiącym ubóstwo, upowszechnianie wiedzy o kulturze i aktualnych problemach, a także niesienie pomocy humanitarnej na terenie Republiki Madagaskaru.

"Zakładając fundację nie sądziłyśmy, że jej zasięg będzie tak duży, a działalność będzie zauważona do tego stopnia. Wszystko zaczęło się od zapału i chęci pomocy ludziom w jednym z najbardziej oddalonych zakątków świata, którego mieszkańcy tryskają radością życia pomimo skromnych warunków, w którym przyszło im żyć" - powiedział w imieniu nagrodzonych Agnieszka Labijak.

Wielkopolską Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono po raz ósmy. Jako pierwsza otrzymała ją w 2007 roku misjonarka Wanda Błeńska; rok później nagrodzono szefową Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Annę Wolff-Powęską, w 2009 - publicystę Stefana Bratkowskiego, następnie małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztofa Olszewskich oraz socjologa prof. Andrzeja Kwileckiego. W 2012 roku nagrodę otrzymał genetyk prof. Maciej Kurpisz, a rok temu ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu prof. Jacek Łuczak.

Kapuściński podczas swojej ostatniej wizyty w Poznaniu w 2006 roku powiedział, że chciałby ustanowić nagrodę dla tych wszystkich, którzy czynią dobro na całym świecie. Pomysł nagrody podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił nagrodę.

Ryszard Kapuściński był w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Międzynarodową sławę przyniosły mu "Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982). (PAP)

mat/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)