Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Tylko część pacjentów z nowymi receptami

0
Podziel się:

Niewielki ruch panował w poniedziałek w większości poznańskich aptek. Znaczna
część recept, z którymi przychodzili pacjenci, to wciąż recepty wypisywane według starych zasad.

Niewielki ruch panował w poniedziałek w większości poznańskich aptek. Znaczna część recept, z którymi przychodzili pacjenci, to wciąż recepty wypisywane według starych zasad.

"Jeszcze nie obsłużyłem pacjenta, który miałby receptę w nowym formacie, nie dostałem też recepty z pieczątką +Refundacja do decyzji NFZ+" - powiedział PAP Michał Rosadziński, kierownik apteki w jednym z poznańskich centrów handlowych.

Jak dodał, obecnie - w porównaniu z ostatnimi dniami grudnia - w aptece jest spokojnie.

"Te ostatnie dni grudnia były bardzo gorące. Pacjenci panicznie wykupywali leki, bojąc się, że po Nowym Roku będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny" - powiedział.

Do Apteki Winogradzkiej Panaceum recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" trafiają od niedzieli. Jak powiedziała PAP Ida Kawała z tej apteki, średnio co piąta recepta wystawiana jest na nowym druku.

"Są wytyczne NFZ, że recepty te są realizowane za najwyższą refundowaną odpłatnością. Pacjent płaci tyle, żeby fundusz jak najmniej refundował, ale jest odpłatność zniżkowa" - powiedziała PAP Kawała.

Jak poinformował PAP kierownik poznańskiej apteki Zdrowie, do tej pory pojawiła się jedna osoba z receptą, na której była pieczątka "Refundacja do uznania NFZ". Lek został sprzedany za 100 proc. odpłatnością.

"Recept na nowych drukach jeszcze nie mieliśmy. Ruch jest dziś mniejszy niż zwykle, przychodzą pojedyncze osoby i kupują głównie leki bez recepty" - powiedział PAP kierownik placówki.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP szefowa˙wielkopolskich struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Halina Bobrowska, do tej pory OZZL i Wielkopolska Izba Lekarska rozprowadziły ok. 1 tys. pieczątek "Refundacja do decyzji NFZ".

"Nie oznacza to, że używa ich tysiąc lekarzy, bo są to pieczątki wydawane na poszczególne oddziały szpitalne, do poradni, więc ta liczba jest większa. W tę akcję włączyło się część poznańskich szpitali, w tym oba ośrodki dziecięce, część szpitali klinicznych. Na terenie Wielkopolski w akcji uczestniczą placówki od Kalisza do Piły i od Wolsztyna do Śremu" - powiedziała.

Jak dodała, do OZZL cały czas napływają kolejne prośby o pieczątki. (PAP)

rpo/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)