Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Wojewoda wygasił mandat burmistrza Jarocina

0
Podziel się:

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wygasił w poniedziałek Adamowi
Pawlickiemu mandat burmistrza Jarocina (Wielkopolska). Na samorządowcu ciąży prawomocny wyrok sądu
za działania na szkodę spółki należącej do jego żony. Pawlicki chce zaskarżyć decyzję wojewody.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wygasił w poniedziałek Adamowi Pawlickiemu mandat burmistrza Jarocina (Wielkopolska). Na samorządowcu ciąży prawomocny wyrok sądu za działania na szkodę spółki należącej do jego żony. Pawlicki chce zaskarżyć decyzję wojewody.

W ocenie sądu, Pawlicki i jego żona działali wspólnie i w porozumieniu, a burmistrz podejmował strategiczne decyzje dla spółki Newco-LPG Consulting, w której jego żona pełniła funkcję prezesa zarządu. Prokuratura zarzuciła mu doprowadzenie do strat w kwocie co najmniej 300 tys. zł.

Miesiąc temu burmistrz złożył skargę kasacyjną od wyroku do Sądu Najwyższego. "Mam nadzieję, że sąd rozpatrzy pozytywnie wszystkie moje argumenty, bo zostałem skrzywdzony" - powiedział w poniedziałek PAP. Zapowiedział też, że na poniedziałkową decyzję wojewody złoży skargę do sądu administracyjnego.

Wojewoda - zanim sam podjął decyzję w sprawie Pawlickiego - wezwał radę miejską Jarocina do uchwały o wygaszeniu mandatu burmistrza. Na podjęcie uchwały rada miała 30 dni, ale nie podjęła jej. W głosowaniach nie udawało się bowiem uzyskać wymaganej większości - za każdym razem na 20 radnych, 10 było przeciw i 10 za wygaszeniem burmistrzowi mandatu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube, zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu burmistrza zostało wydane zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, która mówi, że prawa wybieralności nie posiada osoba karana za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

W latach 2008-2010 wojewoda 15-krotnie wzywał gminy do wygaszenia mandatów. W 9 przypadkach samorządy zastosowały się do tego, w sześciu przypadkach konieczne było wydanie zarządzenia zastępczego. (PAP)

zak/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)