Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wisłoka w Mielcu utrzymuje się na stałym poziomie

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o ustabilizowaniu się wód Wisłoki w Mielcu
i aktualnych stanach innych rzek)

(dochodzi informacja o ustabilizowaniu się wód Wisłoki w Mielcu i aktualnych stanach innych rzek)

5.6.Rzeszów (PAP) - Poziom Wisłoki w Mielcu (Podkarpackie) utrzymuje się obecnie na stałym poziomie - ponad półtora metra powyżej stanu alarmowego. Zdaniem szefa powiatowego zespołu reagowania kryzysowego w Mielcu, Zenona Kamińskiego, taka sytuacja potrwa najprawdopodobniej do północy w poniedziałek, a później można się spodziewać niewielkiego spadku.

Fala kulminacyjna na Wisłoce dotarła do Mielca w godzinach popołudniowych. Poziom rzeki w wielu miejscach sięga prawie korony wałów, a w Książnicach woda przelewa się już przez szczyty wałów. Miejscami pojawiają się także przecieki, które sukcesywnie są zabezpieczane workami z piaskiem. Nieszczelności w wałach spowodowały jednak podtopienia w ponad 100 gospodarstwach.

Woda wlała się głównie do piwnic i pomieszczeń gospodarczych, choć zdarzały się także przypadki podtopień w częściach mieszkalnych domów. Najtrudniejsza sytuacja jest w dwóch dzielnicach Mielca oraz w Gawłuszowicach, Radomyślu Wielkim i Przecławiu. Jak poinformował Kamiński, jedną rodzinę ewakuowano, a kilkanaście przygotowało się do opuszczenia domów. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż nie będzie takiej konieczności.

Jak poinformował PAP Jan Czech z Podkarpackiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, rośnie także poziom Wisły w dolnym biegu. Rzeka przekracza już w kilku miejscach stany alarmowe, ale na razie utrzymuje się w korycie i prawdopodobnie powoli będzie opadać, ponieważ obniżył się jej poziom w górnych partiach. Nie ma także zagrożenia, by fale z Wisły i Wisłoki spotkały się, powodując groźne spiętrzenie się wody. Podnosi się także poziom Wisłoka, ale jedynie w dolnym nurcie, w górnym zaś zanotowano znaczne spadki. San natomiast jest spokojny. Przekracza on jedynie stany ostrzegawcze.

Alarm powodziowy obowiązuje w powiecie mieleckim, dębickim, strzyżowskim, a także w trzech gminach powiatu łańcuckiego: Białobrzegach, Czarnej, Żołynii. Ze względu na wzrost poziomu Wisłoka alarm ogłoszono także w Tryńczy. Zaś w mieście i gminie Ropczyce oraz w powiecie stalowowolskim trwa pogotowie przeciwpowodziowe.

W miejscach, gdzie rzeki wylały w ciągu ostatnich dni trwa szacowanie strat. Dotychczasowe szacunki podają w przybliżeniu, że z powodu wylania lokalnych rzeczek i potoków podtopionych zostało około 8 tys. hektarów łąk i użytków rolnych oraz około 600 budynków mieszkalnych i gospodarczych, szczególnie w powiecie jasielskim i ropczycko- sędziszowskim, dębickim i mieleckim. Uszkodzonych zostało także kilkadziesiąt odcinków dróg, szczególnie powiatowych i gminnych.(PAP)

api/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)