Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta europejskiej komisji petycji w Sejmie

0
Podziel się:

Obywatele Unii Europejskiej mają możliwość w
dowolnym czasie skorzystać z przysługującego im prawa składania
petycji do Parlamentu Europejskiego - o tym m.in. dyskutowali
przedstawiciele dwóch komisji - petycji i ds. UE.

Obywatele Unii Europejskiej mają możliwość w dowolnym czasie skorzystać z przysługującego im prawa składania petycji do Parlamentu Europejskiego - o tym m.in. dyskutowali przedstawiciele dwóch komisji - petycji i ds. UE.

Spotkanie odbyło się w Sejmie. Przedstawiciele sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej gościli przedstawicieli europejskiej Komisji ds. petycji Parlamentu Europejskiego. Jednym z przybyłych gości był Maciej Libicki (PiS), pełniący funkcję przewodniczącego tego organu UE.

Komisja ta składa się z 25 członków. Do jej głównych zadań należy nawiązywanie kontaktu z obywatelami UE oraz umacnianie demokratycznego mandatu i odpowiedzialności procesu decyzyjnego UE w oczach europejskiej opinii publicznej.

Polskich parlamentarzystów interesowały zagadnienia, którymi Komisja Petycji może się zajmować, sposoby składania petycji oraz metody ich rozpatrywania.

Podczas obrad zwrócono też uwagę na to, że od końca czerwca 2004 r. do końca grudnia 2005 r. Parlament otrzymał 1609 petycji. Najwięcej wśród nowych państw członkowskich złożyli ich Polacy, Czesi i Węgrzy. Przewodniczący Libicki przyznał, że jest to jednak niewiele, co świadczy, że obywatele tych państw nie znają jeszcze przysługujących im praw.

Petycję do Parlamentu Europejskiego może złożyć każdy obywatel Unii Europejskiej, osoba zamieszkała na jej terenie, członek stowarzyszenia, przedsiębiorstwa lub organizacji (osoba fizyczna lub prawna) z siedzibą w jednym z państw członkowskich.

Petycja może być złożona indywidualnie lub z innymi osobami, musi jednak dotyczyć sprawy wchodzącej w zakres działalności Unii Europejskiej i dotyczyć bezpośrednio danej osoby lub osób. Można je przesyłać pocztą lub drogą elektroniczną, przez formularz na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.

Prawo do złożenia petycji, zagwarantowane unijnym traktatem, przysługuje także przedsiębiorstwom, organizacjom i stowarzyszeniom, które mają siedzibę na terenie Unii.

Petycja może mieć formę skargi lub wniosku i dotyczyć spraw leżących zarówno w interesie publicznym, jak i prywatnym. Może ona zawierać indywidualny wniosek, skargę lub komentarz dotyczący stosowania wspólnotowego prawa, albo wezwanie Parlamentu Europejskiego do przyjęcia stanowiska w danej sprawie. Musi być napisana w jednym z języków urzędowych Unii.

Wnioski te umożliwiają Parlamentowi zwracanie uwagi na przypadki naruszenia praw obywateli UE przez państwo członkowskie, władze lokalne lub instytucje.(PAP)

mhe/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)