Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono nagrody laureatom konkursu "Polska dla wszystkich"

0
Podziel się:

Promocja wielokulturowości, tolerancji, zapobieganie antysemityzmowi i
ksenofobii to cele konkursu "Polska dla wszystkich", zorganizowanego pod patronatem ministra spraw
zagranicznych Radosława Sikorskiego. W czwartek w Warszawie wręczono nagrody laureatom.

Promocja wielokulturowości, tolerancji, zapobieganie antysemityzmowi i ksenofobii to cele konkursu "Polska dla wszystkich", zorganizowanego pod patronatem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W czwartek w Warszawie wręczono nagrody laureatom.

"Wszystkim nam chodzi o to, by uruchomić w sobie pokłady życzliwości i akceptacji dla innych, o to, by zarażać myśleniem otwartym na innych" - powiedział podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jerzy Pomianowski.

W konkursie przyznano dwie równorzędne nagrody w kategorii "sztuki audiowizualne" i cztery nagrody w dziedzinie "edukacja i dziennikarstwo".

W kategorii "sztuki audiowizualne" nagrodzono projekty: "Graffiti +Polska dla wszystkich+" zrealizowany przez Fundację "Klamra" w Warszawie i "Każdy + każdy = wszyscy" autorstwa Macieja Pałki i Dominika Szcześniaka z Lublina.

Nagrody w dziedzinie "edukacja i dziennikarstwo" przypadły projektom: "Ślady pamięci - sztetl Radoszyce", zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Radoszycach, "Wiemy, więc szanujemy, chronimy i mądrze korzystamy" Gimnazjum 66 w Zespole Szkół nr 1 im. Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu, "Miasto dobrych sąsiadów" Gimnazjum nr 11 im. por. mar. Mariana Tadeusza Mokrskiego w Lublinie oraz "Młodzi młodszym" autorstwa Agnieszki Pukszty, Moniki Serkowska, Moniki Pawłowskiej, Kamili Kutnej, Mateusza Bijowskiego, Grzegorza Iwańczaka, Agnieszki Piekarskiej i Sonii Taniewskiej z Gdańska.

Jury przyznało też wyróżnienia. Otrzymały je projekty: "Kociołek kultur, czyli przez żołądek do tolerancji", "Złość na różnice zanika", "Stado - szanuję, toleruję, akceptuję odmienność", "Warszawa oknem na tolerancję Polaków", "Polska dla wszystkich - Polska to nasz wspólny dom", "Niewidoczni". Wyróżniono też koncert "Świat jest kolorowy" i happening rowerowy "Każdy z ludzi jest morowy".

Konkurs adresowany był do placówek i instytucji edukacyjnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz osób, którym bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec ideologii i zachowań o charakterze ksenofobicznym lub rasistowskim. Prace konkursowe mogły mieć formę pisaną lub audiowizualną. Zgłoszone mogły być także spektakle, happeningi lub projekty internetowe.

"Jak pisał Propercjusz w elegiach: +W ważnych sprawach wystarczy choćby chcieć+. Taką ważną sprawą był dla nas wszystkich projekt +Polska dla wszystkich+" - powiedziała w imieniu laureatów nauczycielka Barbara Tkacz z gimnazjum w Radoszycach, dziękując za zorganizowanie konkursu.

"Cieszę się, że coraz większe jest grono ludzi, którzy chcą aktywnie działać na rzecz społeczeństwa wielokulturowego, którzy chcą aktywnie występować przeciw rasizmowi i ksenofobii, przeciwko nietolerancji (...) To jest tutaj chyba najważniejsze" - powiedział Rafał Pańkowski ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej", które było współorganizatorem konkursu.

Do współpracy przy realizacji projektu na rzecz wielokulturowości MSZ zaprosiło organizacje pozarządowe. Odpowiedziały m.in.: Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie "Nigdy więcej", Otwarta Rzeczpospolita, Wirydarz, Kolorowa Tolerancja (organizacje te stworzyły w 2010 r. Inicjatywę Koalicji Przeciwko Antysemityzmowi) oraz Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy.

Jak zapowiedział wiceminister Pomianowski, w przyszłym roku zorganizowana zostanie następna edycja konkursu "Polska dla wszystkich". (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)