Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Dzień otwarty z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

0
Podziel się:

W niedzielę we Wrocławiu, w ramach Dni Otwartych Rzecznika Praw
Obywatelskich (RPO), w namiotach ustawionych na jednej z głównych ulic miasta można było spotkać
się w niedzielę m.in. z ekspertami Biura RPO i otrzymać poradę, a także złożyć wniosek do
Rzecznika.

W niedzielę we Wrocławiu, w ramach Dni Otwartych Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), w namiotach ustawionych na jednej z głównych ulic miasta można było spotkać się w niedzielę m.in. z ekspertami Biura RPO i otrzymać poradę, a także złożyć wniosek do Rzecznika.

Po porady do ekspertów zwracali się dorośli. Dzieci natomiast otrzymały baloniki i mogły wziąć udział w organizowanym w jednym z namiotów quizie.

Jak powiedział PAP pełnomocnik terenowy RPO dr Maciej Lis, Dni Otwarte mają przybliżyć wszystkim instytucję Rzecznika oraz rodzaj spraw, którymi się on zajmuje. Dodał, że wciąż dużym problemem jest brak wiedzy o kompetencjach i działalności RPO.

W 2008 r. do wrocławskiego Biura Terenowego RPO wpłynęło ponad 1500 spraw. Zdaniem Lisa można je podzielić na trzy główne grupy. Pierwsza dotyczy problemów związanych z rentami i emeryturami, druga odnosi się do kwestii obsługi mieszkańców przez samorządy związanych z lokalami komunalnymi. Ostatnią grupę stanowią sprawy karne, związane z wyrokami sądów karnych i wykonywaniem zasądzonej kary.

Podczas imprezy prezentowana była także nowa inicjatywa RPO - portalu Codziennikprawny.pl, czyli platformy internetowej, na której znajdują się m.in. funkcjonalny przewodnik o tym, jak zachowywać się w określonych sytuacjach prawnych oraz wzory dokumentów.

RPO jest konstytucyjnym, niezależnym i niezawisłym organem ochrony prawnej. Instytucja Rzecznika powstała w Polsce w 1987 r., natomiast pierwsze biuro rozpoczęło działalność 1 stycznia 1988 r. Pierwszą osobą pełniącą tę funkcję była prof. Ewa Łętowska. Obecnie urząd ten sprawuje dr Janusz Kochanowski.

Rzecznik stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela. Kontroluje i podejmuje działania, jeśli uzna, że nastąpiło naruszenie prawa oraz zasady współżycia i sprawiedliwości społecznej. W trzech miastach - w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach - działają ponadto trzej pełnomocnicy terenowi Rzecznika.

O pomoc do RPO może się zwrócić każdy Polak oraz cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą RP. Mogą się do niego zwrócić także organizacje obywateli i organy samorządu oraz każda osoba prawna lub jednostka organizacyjna, która nie posiada tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków.

Wrocławskie Biuro Terenowe RPO zostało założone 3 sierpnia 2004 r. Swoim działaniem obejmuje województwa dolnośląskie, opolskie i lubuskie.(PAP)

mic/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)