Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Jubileusz 60-lecia kapłaństwa kardynała Gulbinowicza

0
Podziel się:

Uroczystym koncertem rozpoczęły się w piątek we wrocławskiej Hali Stulecia
obchody 60-lecia kapłaństwa ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Jubilat świętuje także 40. rocznicę
święceń biskupich oraz 25-lecie otrzymania tytułu kardynała.

Uroczystym koncertem rozpoczęły się w piątek we wrocławskiej Hali Stulecia obchody 60-lecia kapłaństwa ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Jubilat świętuje także 40. rocznicę święceń biskupich oraz 25-lecie otrzymania tytułu kardynała.

Koncertu w wykonaniu m.in. połączonych orkiestr i chórów Filharmonii i Opery Wrocławskiej wraz z kilkutysięczną grupą wrocławian wysłuchali hierarchowie kościelni - w tym prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz prymas senior kard. Józef Glemp, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Kard. Glemp wspominając postać jubilata, podkreślił wsparcie, jakim służył kard. Gulbinowicz Kościołowi i opozycjonistom w okresie stanu wojennego. Z kolei przedstawiciele inny wyznań i religii zwracali uwagę na jego otwartość i wkład w budowanie dialogu ekumenicznego. Podkreślano również pogodę ducha kardynała i jego otwartość w stosunku do ludzi.

Sam jubilat dziękując wszystkim zebranym w Hali Stulecia powiedział, że "czasem warto być razem ze starym znajomym". Kardynał mówiąc o swoich wileńskich korzeniach podkreślił "wielką moc i wysiłek" repatriantów, którzy po wojnie przybyli na "ziemię Piastów". "W tych bogatych tradycjach ziem wileńskiej, lwowskiej i wszystkich innych, którzy tu przybyli, jakże wiele było wysiłku, jak wiele mocy, kiedy troszczyli się oni nie tylko o to, by mieć dach nad głową, ale by odbudować to, co zniszczyła wojna" - mówił.

W trakcie koncertu można było wysłuchać m.in. utworów Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Głównym punktem obchodów będzie zaplanowana na sobotę uroczysta msza św. w archikatedrze wrocławskiej. Będzie jej przewodniczył kard. Gulbinowicz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Kardynałowi Gulbinowiczowi będą również poświęcone Wieczory Tumskie, które odbędą się w niedzielę we wrocławskiej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela. Wystąpi tam Chór Filharmonii Wrocławskiej, który wykona Nieszpory op. 37 Sergiusza Rachmaninowa.

Henryk Gulbinowicz urodził się 85 lat temu na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1951- 1955 kontynuował naukę w Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kończąc je doktoratem z teologii moralnej i etyki.

W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r. Kardynał przeprowadził we Wrocławiu synod archidiecezjalny, Kongres Pracy oraz założył wiele nowych parafii. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku. Brał aktywny udział w pracach Episkopatu Polski. W latach 1977 - 1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Pracował w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2004 r. kard. Gulbinowicza na stanowisku arcybiskupa metropolity wrocławskiego zastąpił abp Marian Gołębiewski.

Kard. Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

pdo/ abe/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)