Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Sieć szpitali na Dolnym Śląsku

0
Podziel się:

Porozumienie o współpracy w tworzeniu sieci
szpitali na Dolnym Śląsku zostanie podpisane 20 kwietnia -
zapowiedział w środę marszałek woj. dolnośląskiego Andrzej Łoś. Do
podpisania umowy dojdzie podczas Konwentu Marszałków, który
odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-20 kwietnia.

Porozumienie o współpracy w tworzeniu sieci szpitali na Dolnym Śląsku zostanie podpisane 20 kwietnia - zapowiedział w środę marszałek woj. dolnośląskiego Andrzej Łoś. Do podpisania umowy dojdzie podczas Konwentu Marszałków, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-20 kwietnia.

Na środowej konferencji prasowej Łoś powiedział, że 20 kwietnia, podczas Konwentu Marszałków zostanie podpisane porozumienie o współpracy w tworzeniu sieci szpitali na Dolnym Śląsku, w ramach pilotażowego programu resortu zdrowia. Sygnatariuszami umowy będą: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Konwent Starostów powiatów dolnośląskich, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak dodał Łoś, według wstępnych ustaleń sieć szpitali na pewno utworzą kliniki i szpitale resortowe. "Natomiast tylko część szpitali wojewódzkich i powiatowych znajdzie się w sieci. Na pewno będziemy walczyć, aby były w niej szpitale w Legnicy i Jeleniej Górze" - podkreślił marszałek.

Według propozycji Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach sieci szpitali mają powstać we Wrocławiu trzy centra medyczne "sprawujące opiekę nad miastem i okolicznymi miejscowościami, w których nie ma szpitali". Dwa z nich powstaną z połączenia i restrukturyzacji już istniejących placówek, a trzecie zostanie wybudowane na zachodzie miasta.

Według kryteriów ogłoszonych w listopadzie ub. roku przez resort zdrowia, sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Ważna będzie też m.in. kondycja finansowa szpitali.

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa.

Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących, czyli samorządów - wojewódzkiego i powiatowych.(PAP)

iwe/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)