Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Zarzuty korupcyjne dla sędziego piłkarskiego

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o poręczeniu majątkowym i dalsze szczegóły
sprawy)

(dochodzi informacja o poręczeniu majątkowym i dalsze szczegóły sprawy)

25.7. Wrocław (PAP) - Zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek za "ustawianie" meczów i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono we wtorek sędziemu piłkarskiemu Piotrowi K. z Wrocławia. Podejrzany będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 40 tys. zł.

Prowadzący śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej prokurator Krzysztof Grzeszczak powiedział PAP, że mężczyźnie postawiono "szereg zarzutów" związanych z "ustawianiem" meczów. Nie chciał powiedzieć, o jakie konkretnie spotkania chodzi. Dodał, że podejrzany złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawnia czy Piotr K. przyznał się do winy.

Grzeszczak zaznaczył, że prokuratura nie wystąpiła o tymczasowe aresztowanie sędziego, "bo na tym etapie postępowania nie jest to konieczne".

PAP ze źródeł zbliżonych do organów ścigania dowiedziała się nieoficjalnie, że jeden z zarzutów "ustawiania" meczów może dotyczyć spotkania II ligi pomiędzy Ruchem Chorzów a Szczakowianką Jaworzno w sezonie 2004/05. Sędzią głównym był właśnie Piotr K.

K. sędziował w polskiej lidze od sezonu 2000/01. Wtedy prowadził 10 spotkań, w tym 8 w ekstraklasie. W kolejnych dwóch sezonach również był arbitrem pierwszoligowym. W kolejnych sezonach sędziował w II lidze, z której w czerwcu ubiegłego roku został zdegradowany.

Wrocławska policja i prokuratura od ubiegłego roku prowadzą śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce. W sumie podejrzanych jest już ponad 25 osób, w tym sędziowie, działacze, obserwatorzy Polskiego Związku Piłki Nożnej i piłkarze.

Jak do tej pory najpoważniejsze zarzuty postawiono Ryszardowi F., któremu prokuratura zarzuca założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która działała od 2000 r. Zajmowała się "ustawianiem" ligowych meczów. W sumie mężczyźnie postawiono ponad 30 szczegółowych zarzutów; wszystkie dotyczą korupcji. Według prokuratury, na tym przestępczym procederze F. miał zarobić 420 tys. zł.

Według prokuratury, od 2000 do 2003 roku F. nakłaniał, pośredniczył i wręczał łapówki różnym osobom, w tym sędziom piłkarskim i obserwatorom PZPN. Wpłynął w ten sposób na wyniki ponad 30 meczów w I, II i III lidze.

Po 2003 roku, kiedy to zaczął obowiązywać przepis o korupcji w sporcie, F. brał udział w "ustawieniu" przynajmniej sześciu meczów; prokuratura nie ujawnia, jakich klubów. Nieoficjalnie, ze źródeł zbliżonych do organów ścigania, PAP ustaliła, że chodzi m.in. o Odrę Opole.

W ostatnim czasie zatrzymano w sumie czterech sędziów piłkarskich, działacza klubu KSZO Ostrowiec i prezesa klubu piłkarskiego Górnik Zabrze Jerzego F. Ten ostatni przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia. Został zwolniony bez stosowania żadnych środków zabezpieczających. Do winy przyznali się też I-ligowy sędzia Tomasz P. i II-ligowy sędzia Sławomir B.

Od początku tego roku zarzuty przyjmowania łapówek i działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono też m.in. dwóm sędziom I-ligowym: Andrzejowi F. i Krzysztofowi Z. oraz działaczowi Marianowi D. Według prokuratury, działali oni od maja 2004 r. do maja 2005 r. Po ujawnieniu informacji o ich zatrzymaniu i aresztowaniu, Antoni F. i Marian D. zostali zawieszeni w pełnionych funkcjach przez PZPN.

Zarzut przyjęcia łapówki za "ustawienie" wyniku drugoligowego meczu postawiono też trzem innym sędziom. W sprawie podejrzani są również były piłkarz Piasta Gliwice i członek zarządu tego klubu.

We wrocławskim sądzie trwa już proces czterech byłych piłkarzy - dwóch Polaru Wrocław, jednego Zagłębia Lubin i jednego Śląska Wrocław - oskarżonych o korupcję. Według prokuratury, mieli oni brać udział w ustawianiu meczów drugoligowych w sezonie 2003/2004.

Po ujawnieniu afery, na polecenie premiera, w Polskim Związku Piłki Nożnej rozpoczęła się kontrola. Prowadzą ją Urząd Kontroli Skarbowej i Ministerstwo Sportu. (PAP)

jur/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)