Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory na Kubie do parlamentu i władz prowincji

0
Podziel się:

81-letni prezydent Raul Castro kandyduje do kubańskiego parlamentu z okręgu wyborczego Segundo Frente w prowincji Santiago de Cuba, na wschodnim krańcu wyspy.

Wybory na Kubie do parlamentu i władz prowincji
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Na Kubie trwają wybory do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego i do piętnastu zgromadzeń prowincjonalnych. Jedyną legalną partią jest na wyspie partia komunistyczna, a partie opozycyjne nie uczestniczą w wyborach.

Do udziału w głosowaniu, które rozpoczęło się o godz. 12 czasu polskiego, uprawnionych jest 8,6 miliona Kubańczyków, którzy mają wybrać 612 deputowanych do parlamentu i 1 269 delegatów do zgromadzeń piętnastu prowincji, na jakie podzielona jest administracyjnie wyspa.

81-letni prezydent Raul Castro kandyduje do kubańskiego parlamentu z okręgu wyborczego Segundo Frente w prowincji Santiago de Cuba, na wschodnim krańcu wyspy.

Kandydatem do Zgromadzenia Narodowego jest również jego 86-letni brat, były prezydent Kuby Fidel Castro, który w 2006 roku zrzekł się władzy na rzecz Raula. Kandyduje z jednego z okręgów wyborczych miasta Santiago de Cuba.

Nowy parlament, którego pełna nazwa brzmi Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej, powinien zostać ukonstytuowany w ciągu 45 dni od wyborów. Zgromadzenie wyłoni z kolei 31-osobową Radę Państwa, organ, który najprawdopodobniej zatwierdzi Raula Castro na drugą kadencję prezydencką.

Może to być ostatni pięcioletni mandat Raula Castro jako prezydenta, jeśli dotrzyma on swej obietnicy, że nie będzie ubiegał się o sprawowanie tego i innych stanowisk dłużej niż przez 10 lat. Z takim zapewnienie wystąpił na VI kongresie partii komunistycznej w 2011 r. Na Kubie wybory parlamentarne odbywają się co 5 lat, a samorządowe co dwa i pół roku.

Czytaj więcej o wyborach na Kubie w Money.pl
Raul Castro objął na rok przewodnictwo CELAC Siły konserwatywne regionu krytykowały w związku ze szczytem CELAC przywódców państw demokratycznych wchodzących w skład tej wspólnoty, że pozwoliły komunistycznemu prezydentowi Kuby na objęcie przewodnictwa wspólnoty.
Kuba zwraca Kościołowi jego własność Władze kubańskie zwróciły Kościołowi katolickiemu dwa budynki i teren pod budowę we wschodniej części wyspy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)