Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyróżnienie dla Fabryki Emalia Oskara Schindlera

0
Podziel się:

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Historycznego Miasta
Krakowa, otrzymała wyróżnienie od Stowarzyszenia British Guild of Travel Writers.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, otrzymała wyróżnienie od Stowarzyszenia British Guild of Travel Writers.

Otwarta w czerwcu tego roku Fabryka Emalia Oskara Schindlera nominowana była do nagrody w kategorii najlepszych nowo powstałych produktów zagranicznych ("Best Overseas Tourism Project"). W tym roku w tej kategorii konkurowało 10 projektów.

Krakowska ekspozycja została zgłoszony przez członka stowarzyszenia Johna Malathronasa, autora książek podróżniczych i przewodników, który odwiedził Fabrykę Schindlera w lipcu.

Nominowane miejsca i projekty oceniało ponad 270 dziennikarzy, pisarzy, fotografików zajmujących się tematyką podróży i turystyki, którzy są członkami Stowarzyszenia British Guild of Travel Writers.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w której prezentowana jest wystawa "Kraków czas okupacji 1939 - 45", zajęła czwarte miejsce, a dodatkowo otrzymała wyróżnienie.

Nagrody wręczono kilka dni temu podczas uroczystej kolacji w Londynie, w której uczestniczyli zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii. Krakowski oddział muzealny otrzymał od stowarzyszenia dyplom-certyfikat.

"Dostrzeżenie naszej placówki świadczy o tym, że wystawa broni się pod względem merytorycznym. Stworzyliśmy narrację o Krakowie w latach okupacji, w której holokaust jest bardzo mocno obecny, ale nie jest to wyłącznie opowieść o Zagładzie. Ważne jest, że spotkało się to z pozytywnym odbiorem" - powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski.

Według kierownik Fabryki Emalia Oskara Schindlera Moniki Bednarek wyróżnienie przez brytyjskie stowarzyszenia sytuuje krakowską ekspozycję wśród najlepszych na świecie.

"Poza tym, że zajęliśmy czwarte miejsce dodatkowo nas wyróżniono, co oznacza, że zyskaliśmy uznanie fachowców i ludzi podróżujących po świecie. Cieszymy się, że nas doceniono tuż po otwarciu ekspozycji" - mówiła PAP Bednarek. "Ludzie odwiedzający nasz oddział spodziewają się wystawy tylko o Oskarze Schindlerze, a na miejscu dostają znacznie większą dawkę informacji o okupowanym Krakowie" - dodała.

Od czerwca do końca października Fabrykę Schindlera odwiedziło 72 tys. osób. Wystawę "Kraków - czas okupacji 1939-45", poświęconą losom polskich i żydowskich mieszkańców miasta podczas II wojny światowej, otwarto w budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu 10 czerwca.

Podczas wojny w fabryce niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP Oskar Schindler zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki niemu ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Ekspozycję przygotowywano trzy lata. Jej urządzenie kosztowało blisko 5 mln zł. Na powierzchni blisko 1,2 tys. m kw. zrekonstruowano fragment miasta. Zwiedzający wędrują ulicami "okupowanego" Krakowa, przechodzą przez getto i razem z jego mieszkańcami trafiają do obozu w Płaszowie. Pięć najważniejszych momentów w wojennej historii Krakowa zostało oznaczonych przez "maszyny pamięci" - stemplownice, w których każdy może odbić na wręczanych przy wejściu kartach pieczęć związaną z danym wydarzeniem.

Postać Oskara Schindlera przypomina jego gabinet, zachowany w budynku administracyjnym fabryki. Wrażenie przebywania w wojennym Krakowie potęgują na wystawie m.in. płynące z głośników dźwięki. W muzeum znajduje się 30 interaktywnych stanowisk multimedialnych z monitorami dotykowymi, 15 wideoprojektorów, 56 odtwarzaczy multimedialnych, ponad 100 głośników i 40 kamer.(PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)