Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Droga do Watykanu" - od soboty w Krakowie

0
Podziel się:

Ponad 400 przedmiotów ukazujących wielowiekowe
związki papiestwa z Krakowem, w tym 100 pamiątek po papieżu-
Polaku, zgromadzono na krakowskiej wystawie "Droga do Watykanu.
Jan Paweł II. W 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu".

*Ponad 400 przedmiotów ukazujących wielowiekowe związki papiestwa z Krakowem, w tym 100 pamiątek po papieżu- Polaku, zgromadzono na krakowskiej wystawie "Droga do Watykanu. Jan Paweł II. W 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu". *

Ekspozycja zostanie otwarta w sobotę. Wystawa składa się z dwóch części: tę ukazującą świetność Stolicy Apostolskiej i związki z Krakowem będzie można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (MHMK); druga, poświęcona osobie i pontyfikatowi Jana Pawła II, będzie otwarta w Muzeum Archidiecezjalnym.

W MHMK udało się zgromadzić ok. 300 obiektów z ponad 40 różnych instytucji w całej Polsce. Wiele z nich to zabytki rzadko pokazywane, bo na co dzień ukryte przed oczami świeckich, np. za murami klasztorów.

"Wystawa ma zaprezentować wielowiekowe relacje dawnej stolicy Polski - Krakowa ze Stolicą Apostolską. Ma pokazać, że te relacje były bardzo ożywione i trwałe nie tylko za pontyfikatu Jana Pawła II, ale i we wcześniejszych wiekach. Ekspozycja prezentuje współpracę trwającą od dziesiątego stulecia" - poinformował kurator wystawy Michał Grabowski z MHMK.

Jedną z sal poświęcono pielgrzymom i pielgrzymkom do wiecznego miasta. Zgromadzono tam pamiątki z wypraw do Rzymu i Watykanu - przewodniki, słowniki, medale i medaliki, obrazki świętych. Wystawiono diariusze z wyjazdów na konklawe, pamiętniki księży i pątników z pielgrzymek i audiencji papieskich.

"Pokazujemy splendor, blask Stolicy Apostolskiej, ale również Kraków jako drugi Rzym, od wieków przyciągający pielgrzymów, którzy tak właśnie określali nasze miasto. Pielgrzymowano na Skałkę, na Wawel do grobu św. Stanisława, aby również tutaj uzyskać odpusty" - tłumaczył Grabowski.

Ilustruje to kolekcja dokumentów - w tym liczne bulle papieskie - ukazujących Kraków jako ośrodek pielgrzymkowy, miejsce udzielania odpustów i fundacji zgromadzeń zakonnych. Związki Krakowa z papiestwem ukazują też bulle związane z fundacją Akademii Krakowskiej i jej wydziału teologicznego.

W części poświęconej świętym i błogosławionym pokazano zabiegi Krakowa w Watykanie o kanonizację i beatyfikację osób związanych z miastem i regionem. Będzie można zobaczyć m.in. bulle kanonizacyjne św. Stanisława i św. Jadwigi.

Muzeum Archidiecezjalne chce pokazać przede wszystkim pamiątki po Janie Pawle II. Ale - jak zaznacza dyrektor muzeum ks. Andrzej Józef Nowobilski - nie te, które mają zaświadczać o jego wielkości, bo do tego żadna wystawa nie jest potrzebna, lecz te, które na nowo ożywią jego osobę w pamięci krakowian.

"Chcemy odnowić go w naszej świadomości i sercach przez te sentymentalne pamiątki" - zapowiada ks. Nowobilski. Będzie można zobaczyć paszport Karola Wojtyły, z którym jesienią 1978 r. wyruszył na konklawe do Watykanu, i z którego nie musiał już więcej korzystać, jako papież Jan Paweł II. Pokazano dokumenty nominacji: biskupiej, arcybiskupiej i kardynalskiej oraz dyplom magisterski i doktorski Karola Wojtyły.

Rarytasem, nigdy dotąd nie eksponowanym, jest capa magna Wojtyły, czyli bardzo długi i efektowny płaszcz kardynalski używany podczas najważniejszych uroczystości. Wojtyła miał ją na sobie tylko raz, gdy otrzymał w Rzymie kapelusz kardynalski.

Pokazano plakiety, medale i proporczyki związane z osobą i pielgrzymkami papieża, a także różnego rodzaju dary dla i od Ojca Świętego.

Wystawa będzie czynna w obydwu muzeach do marca. (PAP)

czo/ wos/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)