Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa rzeźby Adama Myjaka z okazji 40-lecia twórczości

0
Podziel się:

"Chciałem pokazać swoje mniej znane prace" - wyznał Adam Myjak otwierając
wystawę rzeźby wieńczącą jubileusz 40-lecia jego działalności artystycznej. Ekspozycję można
oglądać od środy w Małych Salach Teatru Wielkiego w Warszawie.

"Chciałem pokazać swoje mniej znane prace" - wyznał Adam Myjak otwierając wystawę rzeźby wieńczącą jubileusz 40-lecia jego działalności artystycznej. Ekspozycję można oglądać od środy w Małych Salach Teatru Wielkiego w Warszawie.

Zaprezentowano przede wszystkim rzeźby, które Myjak wykonał w ostatnich dziesięciu latach. Artysta wyjaśnił, że celem takiego doboru prac było przedstawienie nowszej i mniej znanej części jego dorobku.

W wystawionych dziełach, wykonanych z granitu, brązu i terakoty, wielokrotnie powraca motyw ludzkiej głowy, towarzyszący rzeźbiarzowi od początku działalności i będący jednocześnie jego znakiem rozpoznawczym. Oglądać można również wysokie kolumny z drewna polichromowanego.

Tylko nieliczne działa pochodzą z ubiegłego wieku. Najstarsze rzeźby na wystawie powstały w latach 90. i są częścią cyklu "Figury". To zbliżone do ludzkich, dynamiczne, kroczące sylwetki.

"Wierzę w to, że rzeźba w klasycznym rozumieniu zawsze będzie miała swoje miejsce w sztuce" - mówił Adam Myjak podczas wernisażu wystawy. "Moja twórczość to przede wszystkim figura ludzka. To niewyczerpany temat, który można drążyć w nieskończoność i jeszcze wiele zostało do powiedzenia w tej materii" - dodał artysta w rozmowie z PAP.

W Teatrze Wielkim można oglądać również fotografie poświęcone pracy Myjaka nad Kwadrygą Apollina, wieńczącą gmach budynku. Zdjęcia przedstawiają proces powstawania rzeźby, którą artysta wykonał wspólnie z Antonim Januszem Pastwą.

Adam Myjak (ur. 1947) jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej rzeźby. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 70. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. W 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest profesorem i rektorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. (PAP)

wbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)