Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

X Biesiada Piastowska w Kaliszu

0
Podziel się:

Dawne tańce, walki wojów wczesnośredniowiecznych, atak na podgrodzie i bramę
grodu oraz wymiana zakładników - wypełniły w sobotę pierwszy dzień X Biesiady Piastowskiej w
Kaliszu, przygotowanej na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu na osiedlu Zawodzie.

*Dawne tańce, walki wojów wczesnośredniowiecznych, atak na podgrodzie i bramę grodu oraz wymiana zakładników - wypełniły w sobotę pierwszy dzień X Biesiady Piastowskiej w Kaliszu, przygotowanej na terenie zrekonstruowanego Kaliskiego Grodu na osiedlu Zawodzie. *

Dwudniowe imprezy prezentujące świat doby średniowiecza Polski i Europy obejmują w tym roku m.in. "Oblężenie Grodu Piastów". W niedzielę odbędzie się sąd boży i pojedynki rycerskie, zdobywanie wieży grodu. Kaliszanie i goście z całego kraju obejrzą również obozowiska rycerskie, dawne stroje i uzbrojenie, pokazy jeźdźców na koniach. Będą mogli zajrzeć do cechu katów oraz spróbować soli z Kopalni w Bochni.

Na terenie grodziska z okresu IX-XII wieku przygotowano dla kaliszan i turystów wiele innych atrakcji. W inscenizacji zdobycia grodu zaprezentowano w sobotę bitwy z udziałem wojów i rycerzy. Czynne były wczesnosłowiańskie warsztaty rzemieślników oraz mennica. Można było posmakować dawnych potraw i kupić wyemitowane w tych dniach denary kaliskie.

Grodzisko otoczyły obozowiska średniowieczne, chaty rzemieślników i kramy kupieckie. Do niedzieli grupy rekonstrukcyjne będą prezentować kulturę poźnośredniowiecznego rycerstwa.

Dzięki środkom UE na Zawodziu zrekonstruowano za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie średniowiecznej kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Na Zawodziu zbudowano też siedem budynków, w tym chatę komesa (zarządzającego grodem w imieniu księcia), fragment dawnej palisady oraz przyziemie nieistniejącej kolegiaty św. Pawła z około 1155 r. i bramę wjazdową z falochronem oraz wieżę obronną i wały.

Zbudowano również kilka łodzi-dłubanek odtwarzających flotę z czasów Mieszka III. Inkrustacje w łodziach wykonano z liczącego ponad 1000 lat drewna, wydobytego z bagien Zawodzia. W płynącym przez gród strumyku, zwiedzający mogą dostrzec fragmenty autentycznych umocnień sprzed tysiąca lat. W niewielkim stawie zorganizowano sobotę konkurs łowienia ryb Zawodnicy mogli używać jedynie dawnego sprzętu "wędkarskiego". Biesiadę zorganizowały Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie Kalisz XXI i miejscowe Muzeum Okręgowe.(PAP)

zak/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)