Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: 27 samorządców może stracić mandat

0
Podziel się:

27 samorządowców z woj. zachodniopomorskiego
może utracić mandat w związku z niezłożeniem w terminie
oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka.

27 samorządowców z woj. zachodniopomorskiego może utracić mandat w związku z niezłożeniem w terminie oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka.

Rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla poinformowała w poniedziałek PAP, że według wojewody, uchwały o wygaśnięciu mandatu rady powinny podjąć w stosunku do 1 prezydenta, 5 burmistrzów, 7 wójtów, 13 przewodniczących rad gmin oraz 1 przewodniczącego rady powiatu.

Muchla dodała, że wojewoda wysłał już pisma w tej sprawie do tych samorządów, w których z oświadczeniami o działalności gospodarczej współmałżonka spóźnił się prezydent, burmistrz lub wójt. Z kolei we wtorek takie pisma trafią do samorządów, gdzie z obowiązku nie wywiązali się przewodniczący rad gmin i powiatów.

Dodatkowo w Zachodniopomorskiem utratą mandatu zagrożonych jest także 30 szeregowych radnych.

Wojewoda oczekuje, że uchwałę o wygaśnięciu mandatu niezwłocznie po otrzymaniu jego pisma podejmą samorządy Świnoujścia (prezydent), Człopy, Mirosławca, Pełczyc, Wolina i Złocieńca (burmistrzowie), gminy Kołobrzeg, Mielna, Nowogródka Pomorskiego, Rewala, Ustronia Morskiego, gminy Białogard i Warnic (wójtowie), Człopy, Dębna, Dygowa, gminy Kołobrzeg Mielna, Pyrzyc, Rewala, miasta Sławno, miasta Szczecinek, Warnic, Radowa Małego, Bielic i Koszalina (przewodniczący rad gmin) oraz powiatu białogardzkiego (przewodniczący rady).

Przedstawiony w poniedziałek przez wojewodę spis samorządowców, którzy powinni utracić mandat, jest krótszy o 4 nazwiska w porównaniu z listą z ubiegłego tygodnia. "Po złożonych wyjaśnieniach z listy został skreślony prezydent Koszalina oraz burmistrzowie Białogardu, Drawna i Reska" - poinformowała Muchla.

Mandat może też utracić prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, który w ogóle nie złożył oświadczenia o działalności gospodarczej żony. Muchla poinformowała, że ta sprawa jest wyjaśniana. Dodała, że wojewoda pisemnie zapytał prezydenta tego miasta, dlaczego nie złożył takiego oświadczenia, bo według wiedzy Urzędu Wojewódzkiego, żona Janusz Gromka prowadzi sklep. Prezydent jeszcze nie odpowiedział.

Jeśli samorządy nie przyjmą uchwał o wygaśnięciu mandatu prezydenta miasta, burmistrza, wójta lub przewodniczącego rady i powiatu, wojewoda może w ciągu 30 dni wydać zarządzenie zastępcze, w którym sam stwierdzi wygaśnięciu mandatu. Zarządzenie zastępcze można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Samorządowcy muszą złożyć kilka dokumentów dotyczących majątku. Na przedstawienie oświadczeń majątkowych mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru. Prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie i przewodniczący rad oświadczenia składają wojewodzie, szeregowi radni - przewodniczącemu rady.

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta, burmistrza i wójta zarządzane są ponowne wybory. Ponowne wybory na radnych powinny się też odbyć w gminach do 20 tys. mieszkańców. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców na miejsce odwołanego radnego wchodzi kolejna osoba z listy wyborczej. (PAP)

sibi/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)