Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyła się konferencja "Kościół bez tajemnic"

0
Podziel się:

Około 90 dziennikarzy prasy, radia i telewizji
z całego kraju uczestniczyło w 4. warsztatowej konferencji
"Kościół bez tajemnic", która w sobotę zakończyła się w
Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).

Około 90 dziennikarzy prasy, radia i telewizji z całego kraju uczestniczyło w 4. warsztatowej konferencji "Kościół bez tajemnic", która w sobotę zakończyła się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).

Patronat honorowy konferencji sprawował rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch, a medialny - Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna.

Licheńskie spotkanie rozpoczęła prelekcja poety, publicysty i felietonisty Tygodnika Powszechnego Wojciecha Bonowicza, który starał się odpowiedzieć na pytanie, jak pisać o księżach.

Według niego, dla dziennikarzy najważniejsze powinno być zwracanie uwagi na księży, którzy są na pierwszej linii frontu, tzn. pracujących wśród ludzi.

"Tam jest wiele bardzo fascynujących osobowości. Księżą mają jednak bardzo wiele oporu w kontaktach z dziennikarzami; są bardzo skromni i nie chcą się pokazywać, albo boją się manipulacji i zaglądania do ich wewnętrznego życia" - mówił Bonowicz.

Jak podkreślił, dziennikarze powinni próbować przełamywać te obawy księży m.in. poprzez pokazywanie "codziennej twarzy Kościoła".

Do udziału w konferencji zaproszono ks. biskupa Antoniego Długosza, który mówił o języku ewangelizacji kierowanej do dzieci. Wieloletni korespondent z Watykanu i Włoch Jacek Pałasiński radził dziennikarzom, by dostrzegali powszechny wymiar Kościoła. "Postrzeganie Kościoła w kategorii jednego kraju, na przykład Polski, prowadzi w ślepy zaułek" - mówił.

O muzyce jako języku treści chrześcijańskich mówił lider kilku zespołów muzycznych i pomysłodawca dziecięcej Arki Noego oraz wieloletni muzyk formacji Acid Drinkers, Robert Friedrich.

Artysta podkreślił, że język jakim posługujemy się wobec dzieci powinien być taki sam jak wobec dorosłych. Podobnie jest z muzyką. "Okazuje się, że tzw. chrześcijańska muzyka dla dzieci jest bardzo często muzyką także dla dorosłych" - mówił Friedrich.

Licheńskie spotkania mają charakter nieodpłatnych warsztatów, skierowanych do dziennikarzy z redakcji prasy, radia i telewizji. Spotkania są z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych aktualnych zjawisk, a z drugiej integrują to środowisko. Warsztaty zorganizowało sanktuaryjne biuro prasowe przy pomocy Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów w Poznaniu "W drodze".(PAP)

zak/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)