Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd SLD o strategiach partii na przyszłość i "pakiecie antykryzysowym" lewicy

0
Podziel się:

Zarząd SLD, który zbierze się w czwartek w
jednej z podwarszawskich miejscowości, omówi m.in. dwie strategie
partii - na czerwcowe wybory do PE i wybory parlamentarne 2011 r.
oraz tzw. "pakiet antykryzysowy lewicy", którego jednym z autorów
jest b. minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko.

Zarząd SLD, który zbierze się w czwartek w jednej z podwarszawskich miejscowości, omówi m.in. dwie strategie partii - na czerwcowe wybory do PE i wybory parlamentarne 2011 r. oraz tzw. "pakiet antykryzysowy lewicy", którego jednym z autorów jest b. minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP szef SLD Grzegorz Napieralski, czwartkowe posiedzenie Zarządu Krajowego Sojuszu, w którym wezmą udział też szefowie i sekretarze rad wojewódzkich partii, będzie kontynuacją dyskusji sprzed dwóch tygodni.

Wówczas to omówiony został m.in. tzw. raport Chwedoruka, czyli zamówiony przez szefa Sojuszu dokument zatytułowany "Analiza procesu decyzyjnego SLD w sprawie wet prezydenta i jego skutków politycznych".

Z raportu wynika m.in, że poparcie, którego rządowi Donalda Tuska w sprawie odrzucenia weta Lecha Kaczyńskiego do ustawy o emeryturach pomostowych udzielił klub Lewicy, "podważyło wiarygodność SLD jako partii lewicowej".

Jak wynikało z relacji uczestników tamtego posiedzenia Zarządu, dyskusja na temat raportu, którego autorem jest politolog, dr. Rafał Chwedoruk, była burzliwa. Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak (zwolennik odrzucenia weta do "pomostówek") ocenił później, że decyzja o zamówieniu dokumentu była "prowokacją".

Tym razem Zarząd i szefowie regionów mają omówić strategię Sojuszu na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, a także bardziej długofalową strategię, która - według rzecznika SLD Tomasza Kality - zakłada zwycięstwo, a przynajmniej współrządzenie po wyborach 2011 roku.

"Naszym celem jest zbudowanie jasnej i czytelnej alternatywy dla PiS i PO, a tym samym powrót do zdrowej, europejskiej równowagi między prawicą a lewicą w Polsce" - powiedział PAP Kalita.

Napieralski nie chciał zdradzić szczegółów strategii. Wiadomo jednak, że Sojusz ma w jej ramach akcentować takie hasła jak: świeckość państwa, refundacja zapłodnienia in vitro, prawa kobiet.

SLD pracuje ponadto nad "pakietem antykryzysowym lewicy", czyli swoją odpowiedzią na politykę obecnego rządu w sprawie kryzysu gospodarczego i pomysły PiS na jego przeciwdziałanie. Jednym z autorów "pakietu" jest prof. Kołodko, minister finansów m.in. w rządzie Leszka Millera.

Olejniczak ma z kolei, jako były minister rolnictwa, zaprezentować Zarządowi pomysły na pozyskanie przez Sojusz wyborców na wsi.

Na luty zaś zaplanowane jest posiedzenia Rady Krajowej SLD, która przedyskutuje zmiany w regulaminie klubu Lewicy. Na ten miesiąc zaplanowano także uzupełnienie prezydium klubu - wybór jego wiceszefów, odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny działalności politycznej SLD.

Według wiceszefowej Sojuszu Katarzyny Piekarskiej, czwartkowy Zarząd zajmie się być może również sprawą relacji klubu Lewicy ze strukturami SLD. Jej zdaniem, trzeba usprawnić współpracę między posłami a działaczami partii, tak by w najistotniejszych kwestiach decyzja zapadała na wspólnym posiedzeniu Zarządu i klubu, przy konsultacji również szefów rad wojewódzkich.

Wiceszefowa Sojuszu uważa, że jest to niezbędne, by uniknąć w przyszłości szkodliwego dla partii dwugłosu.

Za podobnym rozwiązaniem opowiada się Napieralski. "Jest zarząd partii, są szefowie rad wojewódzkich. Najpierw to partia zbiera się na swoim posiedzeniu i spotyka się z ekspertami oraz podejmuje decyzje. Potem jest spotkanie zarządu krajowego z szefami rad wojewódzkich i klubem parlamentarnym, gdzie wypracowywana jest wspólna decyzja" - mówił lider Sojuszu na poniedziałkowej konferencji prasowej w Szczecinie.(PAP)

mkr/ epr/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)