Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbigniew Ziobro będzie przesłuchany w śledztwie ws. domniemanych nacisków na prokuratorów

0
Podziel się:

B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
zostanie we wtorek przesłuchany w prowadzonym przez płocką
Prokuraturę Okręgową śledztwie, dotyczącym podejrzenia wywierania
nacisków na prokuratorów.

B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zostanie we wtorek przesłuchany w prowadzonym przez płocką Prokuraturę Okręgową śledztwie, dotyczącym podejrzenia wywierania nacisków na prokuratorów.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, Ziobro zostanie przesłuchany w charakterze świadka. Odbędzie się to w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, prokurator w tym celu przyjedzie z Płocka.

Śledztwo, które ma wyjaśnić, czy dochodziło do przekroczenia uprawnień, a w efekcie do wywierania nacisków na prokuratorów w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Ziobro, płocka Prokuratura Okręgowa prowadzi od kwietnia 2008 r.

"Śledztwo na obecnym etapie prowadzone jest w sprawie" - zaznaczyła Śmigielska-Kowalska. Dodała, iż w ramach postępowania przesłuchano dotychczas byłych i obecnych prokuratorów z różnych placówek w kraju, a także Janusza Kaczmarka od października 2005 r. do sierpnia 2008 r. kolejno Prokuratora Krajowego, a następnie ministra spraw wewnętrznych.

Sprawa dotyczy czynności sprawdzających, które w 2007 r. wszczęła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie po piśmie Stowarzyszenia Prokuratorów RP, które zaapelowało ono do prokuratorów o nieuleganie naciskom politycznym. W sprawie tej był wówczas przesłuchany ówczesny prezes Stowarzyszenia płk Krzysztof Parulski.

Ostatecznie czynności prowadzone przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową zakończyły się postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Sprawą zainteresował się jednak Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, iż tą decyzję podjęto przedwcześnie. W efekcie sprawa na wniosek warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej trafiła do płockiej Prokuratury Okręgowej, która wszczęła śledztwo.

W lipcu 2007 r. o apelu Stowarzyszenia Prokuratorów RP i czynnościach podjętych przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową pisała m.in. "Gazeta Wyborcza". Powołując się wtedy na akta sprawy podała, że podczas przesłuchania Parulski wymienił przypadki, gdy Ziobro jako prokurator generalny na konferencjach prasowych wypowiadał się o tym, jakie decyzje w konkretnych sprawach powinni podjąć prokuratorzy - chodziło m.in. o polecenie wypuszczenia z aresztu sprawców linczu we Włodowie i o niewszczynanie postępowania po wycieku z Instytutu Pamięci Narodowej tzw. listy 500.

Według "GW", Parulski miał też podać przykład prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzaty Wilkosz-Śliwy, która po objęciu przez Ziobrę stanowiska ministra sprawiedliwości, została oddelegowana do jednej z prokuratur na Śląsku i wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne. (PAP)

mb/ wkr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)