Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zimowit" najbezpieczniejszą kopalnią w ubiegłym roku

0
Podziel się:

Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia węgla kamiennego "Ziemowit" została
uznana za najbezpieczniejszą w ubiegłym roku polską kopalnię, zwyciężając w zorganizowanym po raz
15. konkursie "Bezpieczna kopalnia". W czwartek podano jego wyniki.

Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia węgla kamiennego "Ziemowit" została uznana za najbezpieczniejszą w ubiegłym roku polską kopalnię, zwyciężając w zorganizowanym po raz 15. konkursie "Bezpieczna kopalnia". W czwartek podano jego wyniki.

"Ziemowit" zatrudnia ponad 4,5 tys. osób, z czego ok. 3,6 tys. pod ziemią. W ubiegłym roku zdarzyło się tam 47 niegroźnych wypadków - zdecydowanie mniej niż w wielu innych kopalniach. Od dawna nie doszło tam do wypadku śmiertelnego.

Kapituła konkursu wyłania zwycięzców na podstawie danych dotyczących wypadkowości w kopalniach. Konieczny warunek to m.in. brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w zakładzie w ostatnich trzech latach. Analizowana jest również ilość tzw. wypadków lekkich w minionym roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, a także wielkość załogi i wydobycia.

W Polsce działa obecnie 30 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny - faktycznie kopalń jest o kilka więcej, bo niektóre zakłady, powstałe w wyniku łączenia kopalń, składają się z dwóch tzw. ruchów górniczych.

Drugie miejsce w konkursie przyznano innym kopalniom Kompanii Węglowej: "Bolesław Śmiały" i "Piekary". Trzecią lokatę uzyskała należąca do grupy Katowickiego Holdingu Węglowego kopalnia "Kazimierz Juliusz".

Podobnie jak w poprzednich latach, nie przyznano nagród w kategorii kopalń rud miedzi, ponieważ nie spełniły konkursowych kryteriów. W rankingu kopalń KGHM Polska Miedź pierwsze miejsce należy do zakładu górniczego "Lubin", drugie do "Polkowice-Sieroszowice", a trzecie do kopalni "Rudna".

"W rankingu kopalń rud miedzi kryteria są podobne jak w górnictwie węglowym. Niestety specyfika zagrożeń powoduje, że w zakładach KGHM co roku dochodzi do wypadków śmiertelnych lub ciężkich. Z tego powodu prowadzony jest ranking, zamiast wyłaniania zwycięzcy" - wyjaśniła rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jolanta Talarczyk.

Organizatorami konkursu są Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. Prof. W. Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej, przy współudziale Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

W tym roku, do końca stycznia, w górnictwie doszło do 285 różnych wypadków, z czego 154 w kopalniach węgla kamiennego. Sześciu górników zginęło: dwóch w kopalniach węgla kamiennego, trzech w kopalniach rud miedzi, jeden w górnictwie nafty i gazu. Kilka osób zostało ciężko rannych.

Według danych WUG, w ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 rozmaitych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.

Zgodnie z przyjętą w Polsce strategią, do 2012 r. liczba wypadków przy pracy powinna zmniejszyć się o 25 proc.

Wyniku konkursu "Bezpieczna kopalnia" ogłoszono podczas odbywającej się w Krakowie XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Przyznano tam również statuetki konkursu "Górniczy Sukces Roku" w kategoriach: osobowość, innowacyjność i ekologia. Wyróżnieni zostali wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Andrzej Tor (osobowość), Kompania Węglowa, spółka Telesco i Główny Instytut Górnictwa (innowacyjność) oraz Instytut Techniki Górniczej Komag (ekologia). (PAP)

mab/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)