Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjazd "S" podsumował dwa lata działalności nowych władz związku

0
Podziel się:

Podsumowanie 2 lat działalności nowych władz było najważniejszym punktem
rozpoczętych w czwartek w Kielcach obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "S". Szef związku
Piotr Duda zapowiedział dalszą walkę o prawa pracownicze w Polsce i działania na arenie
europejskiej.

Podsumowanie 2 lat działalności nowych władz było najważniejszym punktem rozpoczętych w czwartek w Kielcach obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "S". Szef związku Piotr Duda zapowiedział dalszą walkę o prawa pracownicze w Polsce i działania na arenie europejskiej.

Podkreślił, że wszystkie działania podjęte przez niego samego i Komisję Krajową były podyktowane uchwałą programową wypracowaną przez zjazd w 2010 roku, celnie diagnozującą problemy, przed którymi stanęła Solidarność.

"Dziś diagnoza jest jedna: zaciera się granica między pracownikiem a niewolnikiem. Nie ma nic gorszego dla człowieka pracy niż korzystanie z opieki społecznej, bo za swoje wynagrodzenie nie jest w stanie utrzymać rodziny" - mówił.

Ponadgodzinne wystąpienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność" właściwie w całości było poświęcone działaniom związku, związanym z obroną praw pracowniczych. Duda przypomniał m.in. o akcji "Polityka wasza, bieda nasza", czy "Stop umowom śmieciowym", o zebraniu przez związek ponad 2 mln podpisów pod protestem przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego i o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o płacach minimalnych.

"Wydłużenie wieku emerytalnego ujawniło problemy związane z umowami śmieciowymi. Jaki kapitał uzbiera na emeryturę człowiek, który ma 30 lat i nie ma odprowadzonej ani jednej składki, bo pracuje na umowie śmieciowej? W Polsce praca tymczasowa stała się pracą na stałe. Musimy z tym walczyć" - podkreślił Duda.

Przewodniczący Solidarności zapowiedział także większą aktywność w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Jego zdaniem polskie organizacje związkowe powinny mieć takie same prawa jak związkowcy w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. prawo do strajku generalnego ponadnarodowego.

Zapowiedział także działania "S" na rzecz zawierania korporacyjnych układów zbiorowych, które zmuszą zagranicznych właścicieli firm w Polsce do równego traktowania płacowego i prawnego pracowników w całej Unii.

Duda podkreślił także konieczność apolityczności NSZZ "Solidarność". "To my mamy wykorzystać polityków do naszych celów, a te są jasne: pomóc pracownikom. Dla polityków mamy być partnerami. Nie bójmy się głośno wyrażać naszych poglądów" - stwierdził.

Piątek, drugi dzień obrad 26. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" również zdominują problemy polityki społecznej i rynku pracy. Wśród gości zaproszonych na dyskusję plenarną są m.in. prof. Juliusz Gardawski, prof. Ryszard Bugaj oraz Longin Komołowski, były minister pracy i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka.(PAP)

and/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)