Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związek Miast Polskich ws. wstrzymania procedur wygaszania mandatów

0
Podziel się:

O wstrzymanie procedur wygaszania mandatów
samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń
majątkowych, zaapelował w poniedziałek Związek Miast Polskich (ZMP).

O wstrzymanie procedur wygaszania mandatów samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych, zaapelował w poniedziałek Związek Miast Polskich (ZMP).

Związek, który skupia ok. 300 miast w całym kraju, skierował apel do premiera, wojewodów oraz organów stanowiących gmin, powiatów i województw. Dokument przekazał PAP urząd miejski w Częstochowie. Prezydent tego miasta, Tadeusz Wrona, jest wiceprezesem ZMP.

"W związku z (...) informacjami o trwających - mimo jednoznaczności wyroku Trybunału Konstytucyjnego (...) - procedurach zmierzających do pozbawienia mandatów osób, które spóźniły się ze złożeniem oświadczeń majątkowych lub o działalności gospodarczej współmałżonków, apeluję o natychmiastowe zaniechanie tych działań" - napisał w oświadczeniu prezes Związku, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wskazał m.in. na stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, wydane dzień po ogłoszeniu wyroku TK, który uznał za niekonstytucyjne przepisy pozbawiające "spóźnialskich" samorządowców mandatów. PKW jest zdania, że toczące się procedury pozbawiania samorządowców ich mandatów powinny zostać wstrzymane, podobnie jak bieg kalendarzy wyborczych tam, gdzie zostały już ogłoszone powtórzone wybory.

Powołując się na stanowisko PKW, Związek Miast Polskich podkreśla konieczność wszczęcia procedur prawnych zmierzających do uchylenia uchwał rad lub zarządzeń zastępczych wojewodów, na mocy których już doszło do wygaśnięcia mandatów samorządowców.

Zdaniem prezesa ZMP, za takimi rozwiązaniami przemawiają względy prawne - czyli stwierdzona przez TK niekonstytucyjność przepisów - a także społeczne i ekonomiczne.

"Kontynuowanie nielegalnych działań powoduje dalsze osłabianie autorytetu państwa i szacunku obywateli dla jego instytucji oraz godzi w samą zasadę demokracji przedstawicielskiej" - napisano w apelu.

Wyrok TK uznający za niezgodne z konstytucją przepisy, na mocy których utracili mandaty radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy nie złożyli na czas oświadczeń majątkowych lub oświadczeń o działalności gospodarczej małżonka, ogłoszony został 13 marca. (PAP)

mtb/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)