Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z "Solidarności" i OPZZ będą manifestować w Słowenii

0
Podziel się:

Związkowcy z "Solidarności" i OPZZ wezmą w
sobotę udział w ogólnoeuropejskiej manifestacji w stolicy Słowenii
Lublanie. To część międzynarodowej kampanii związkowej pod hasłem
"W ofensywie na rzecz godnej płacy".

Związkowcy z "Solidarności" i OPZZ wezmą w sobotę udział w ogólnoeuropejskiej manifestacji w stolicy Słowenii Lublanie. To część międzynarodowej kampanii związkowej pod hasłem "W ofensywie na rzecz godnej płacy".

Protest organizuje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ), do której należą obie polskie organizacje. "Solidarność" zamierza wydelegować na manifestację blisko 300 osób, OPZZ - ok. 100. Organizatorzy spodziewają się, że z całej Europy do Lublany przyjedzie ponad 50 tys. związkowców.

Manifestacja odbywać się będzie w tym samym czasie, gdy kilka kilometrów dalej, w miejscowości Brdo, nieformalnie obradować będą ministrowie krajów Unii Europejskiej. Słowenia przewodzi obecnie Unii.

"Będzie to protest przeciwko spadającej sile nabywczej płac Europejczyków, ograniczeniom płacowym, zwłaszcza w sferze budżetowej, rosnącym dysproporcjom wynagrodzeń między kadrą menedżerską a szeregowymi pracownikami oraz różnicom w zarobkach kobiet i mężczyzn" - powiedział w czwartek PAP rzecznik śląsko- dąbrowskiej "S", Wojciech Gumułka.

Podkreślił, że cele demonstracji są zbieżne z prowadzoną przez "Solidarność" kampanią "Niskie płace barierą rozwoju kraju". Demonstracja w Słowenii będzie siódmą tego typu międzynarodową manifestacją, w której biorą udział polscy związkowcy z "S". Związek należy do EKZZ od 1995 roku, OPZZ - od 2006 r.

"S" wysyła do stolicy Słowenii sześć autokarów ze związkowcami - trzy organizuje komisja krajowa związku, dwa "Solidarność" nauczycieli, jeden kolejarze. Manifestanci wyjadą w piątek. Będą wyposażeni w związkowe flagi, koszulki i gwizdki. Podczas demonstracji zabronione będzie używanie petard.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych zdecydowała o rozpoczęciu kampanii na rzecz wzrostu wynagrodzeń podczas ubiegłorocznego kongresu w Sewilli. Cele kampanii oraz przykłady krajowych akcji na rzecz wzrostu wynagrodzeń zamieszczono na stronie internetowej http://www.etuc.org/a/4561.

Kampanię podjęto, bo wynagrodzenia pracowników w Europie relatywnie się obniżają. Ich udział w PKB stale się zmniejsza, podczas gdy zyski przedsiębiorstw rosną. W konsekwencji - jak wskazują związkowcy - obniża się siła nabywcza i rosną nierówności płacowe.

EKZZ żąda w kampanii wzrostu wynagrodzeń w celu pobudzenia siły nabywczej, godnej płacy minimalnej, niezbędnej do walki z biedą, równej płacy dla mężczyzn i kobiet, efektywniejszych negocjacji zbiorowych, także na poziomie europejskim, sprawiedliwych zarobków dla pracowników sektora publicznego oraz ograniczenia płac menedżerów wyższego szczebla. (PAP)

mab/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)