Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Frankowicze ze wsparciem. Rzecznik finansowy uderza w banki

18
Podziel się:

Prof. Mariusz Golecki, nowy rzecznik finansowy, uważa, że banki nie mają podstaw do roszczeń w sporach o unieważnienie toksycznych umów kredytowych w obcej walucie.

Minister Jerzy Kwieciński wręczył prof. Mariuszowi Goleckiemu powołanie na stanowisko Rzecznika Finansowego 14 października.
Minister Jerzy Kwieciński wręczył prof. Mariuszowi Goleckiemu powołanie na stanowisko Rzecznika Finansowego 14 października. (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe, Ministerstwo Finansów Twitter)

Nowo powołany rzecznik finansowy zapowiedział, że będzie się bacznie przyglądał dzianiom instytucji finansowych i skrupulatnie badał każdą sprawę. - Będę pełnić funkcję sygnalisty - podkreślił w wywiadzie "Rzeczpospolitej".

Zaznaczył, że na rynku finansowym ciągle pojawiają się produkty, którym od strony prawnej trudno coś zarzucić, ale niosą istotne ryzyka dla konsumentów.

Skrytykował również Związek Banków Polskich, który po korzystnym dla frankowiczów wyroku TSUE zapowiedział, że będzie dochodził roszczeń. Podkreślił, że frankowicze nie mogą dokładać do toksycznych kredytów.

W jego opinii w sporach o unieważnienie toksycznych umów kredytowych w obcej walucie banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za korzystanie z ich kapitału. – Mam wrażenie, że stanowisko ZBP ma na celu odstraszenie klientów od dochodzenia roszczeń - stwierdził w wywiadzie dla "Rz" prof. Golecki.

– Jaki bank obawiałby się stosować niedozwolone klauzule w umowie, skoro w razie wpadki i tak odzyskałby kapitał, i to jeszcze z bliżej nieokreślonym wynagrodzeniem? – pyta retorycznie.

Przypomnijmy, że Prof. Mariusz Golecki z wykształcenia jest prawnikiem. Zastąpił na stanowisku Rzecznika Finansowego Aleksandrę Wiktorow, której kadencja upłynęła 11 października.

Pracował również jako kierownik pracowni Badań Kognitywnych nad Prawem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Od lutego 2016 r. był dyrektorem Departamentu Prawnego w Ministerstwie Finansów. Zasiadał również w Radzie Nadzorczej spółki Lotos, z czego musiał złożyć rezygnację w związku z objęciem nowego stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Pablo
5 lata temu
Szanowny misiu pysiu rzecznisiu, czy obronisz również kredytobiorców w walucie polskiej których raty składają się w 40%kapitału i 60% odsetek? My też chcemy darmowych kredytów!!!!
opo
5 lata temu
tylko spytam, czy banki to instytucje zaufania publicznego ??
emerytka
5 lata temu
a co zrobił w tej sprawie prezydent, co obiecał juz zapomniał 4 lata temu, ma tyle dowodów nieuczciwości banków , musiał być wyrok TSUE bo władza sobie nie poradziła i dalej nic ze strony rządzących mam nadzieje że frankowicze sobie w maju 2020 przypomną obiecanki cacanki prezydenta
KLAWISZ
5 lata temu
Pietraszkiewicz i Bańka powinni trafić do więzienia za nielegalne kredyty w CHF po wyroku TSUE ! I BYĆ MOZE TRAFIĄ PO ŚLEDZTWIE PROWADZONYM PRZEZ PROKURATURĘ REGIONALNĄ W SZCZECINIE ?
gosc
5 lata temu
brawo!!! w końcu normalna wypowiedź a nie zastraszanie ludzi, by nie dochodzili swoich praw