Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tanie kredyty dzięki niskim stopom procentowym. Jak długo z nami zostaną?

35
Podziel się:

Od marca Rada Polityki Pieniężnej aż trzy razy obniżyła stopy procentowe. Po pięcioletniej stabilizacji te decyzje zaskoczyły, ale trudno się im dziwić, skoro były motywowane chęcią ratowania gospodarki. Im niższe stopy, tym tańsze kredyty, więc teoretycznie popyt na te produkty powinien rosnąć. Jak jest w rzeczywistości i jak długo możemy liczyć na korzystny kredyt hipoteczny albo gotówkowy?

Niskie stopy procentowe to tani kredyt i mała rata. Pytanie na jak długo?
Niskie stopy procentowe to tani kredyt i mała rata. Pytanie na jak długo? (money.pl)

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego oraz innych zobowiązań, nie może przekraczać dwukrotność sumy stopy referencyjnej oraz 3,5 proc. Jeśli więc główna stopa wynosi teraz 0,1 proc., to łatwo obliczyć, że bank nie może narzucić na swoich klientów odsetek wyższych niż 7,2 proc. kwoty kredytu.

W porównaniu do poprzednich 10 proc. spadek jest naprawdę duży. Jak decyzję obniżenia stóp motywuje Adam Glapiński, prezes NBP BP? NBP był jednym z pierwszych banków centralnych w Europie, który zareagował wyprzedzająco na oczekiwane pogorszenie sytuacji gospodarczej i już od połowy marca br. rozpoczął działania wspierające polską gospodarkę. Bardzo szybko zdaliśmy sobie bowiem sprawę z wyzwań, jakie pojawią się w związku z pandemią. Wiedzieliśmy także, że zwlekanie z działaniami może tylko powiększać straty oraz zwiększać potrzebę podejmowania jeszcze bardziej radykalnych działań w przyszłości.

I dodaje - Dlatego też szybko dwukrotnie obniżyliśmy stopy procentowe, łącznie o 1 pkt proc., przez co główna stopa procentowa NBP spadła do historycznie niskiego poziomu 0,5 proc. Efekt to natychmiastowe obniżenie rat kredytowych i kilka miliardów złotych zaoszczędzone przez polskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Zobacz także: Obejrzyj też: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Po tej wypowiedzi raz jeszcze Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp. Widać, że niżej się już nie da.

Niższe oprocentowanie, ale zwiększone marże kredytów

Jeszcze na początku roku średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło ok. 3,7 proc. Teraz spadło poniżej 3 proc., co daje oszczędności na poziomie 40-50 złotych na racie za każde pożyczone 100 tys. złotych. Banki jednak nie próżnują i porównując sytuację z końca kwietnia, kiedy wpływ pandemii na rynek kredytów hipotecznych był już zauważalny, banki podniosły marżę średnio o 0,5 p.p.

Większość kredytów mieszkaniowych jest oprocentowana stawką zmienną, czyli do WIBOR-u 3M lub 6M jest naliczana marża banku, która nie zmienia się przez cały okres trwania umowy. Aby więc zmieścić się w prawnie ustalonym limicie oprocentowania, banki podwyższają marżę. Mają większe pole do popisu, bo WIBOR 3M z poziomu 1,68 proc. sprzed pandemii spadł do 0,25 proc. aktualnie. Mimo tego więc, że zostało obniżone maksymalne dostępne oprocentowanie kredytów, w tym także kredytu hipotecznego, warunki są lepsze dla klientów. Wzrost marży nie spowodował wzrostu oprocentowania w porównaniu do stawek z początku roku.

Kredyt hipoteczny – porównanie sytuacji sprzed lockdownu i po

Jaki więc jest kredyt hipoteczny 2020 i jaki będzie w przyszłości? Będzie tańszy, ale trudniej dostępny. Przede wszystkim już od kilku lat nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. A część banków zdecydowała się podnieść minimalne wymaganie nawet o 10 proc. wartości zabezpieczenia względem sytuacji sprzed pandemii.

Banki już luzują nałożone kilka miesięcy temu restrykcje i chętniej udzielają kredytów osobom, prowadzącym własną działalność gospodarczą. Popyt na kredyty hipoteczne rośnie, bo jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej w czerwcu był o około 30 proc. wyższy niż w maju. Zainteresowanie klientów podsycają również banki, które wróciły do oferowania promocyjnych ofert kredytów mieszkaniowych.

Jeszcze na początku roku dostępność kredytów była dużo wyższa ze względu na stabilną sytuację na rynku pracy, rozwijający się rynek pracownika, a także socjalne benefity, które podniosły dochód rozporządzalny wielu gospodarstw domowych.

Najlepszy kredyt hipoteczny? Teraz albo nigdy

Jak długo możemy jeszcze liczyć na korzystne warunki kredytowania i bez trudu znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny? Prawdopodobnie do momentu, w którym stopy procentowanie nie zostaną znów podniesione. Aktualny poziom jest bliski zeru, więc na ponowną obniżkę się nie zanosi. Kiedy z kolei stopy mogą wzrosnąć? Patrząc na zagraniczne doświadczenia po kryzysie z 2008 roku, kiedy wiele krajów obniżyło stopy, stało się to tak naturalne, że teraz trudno podjąć decyzję o ich podwyższeniu. Przykładowo w Japonii warunki niskich stóp są utrzymywane już przez kilkadziesiąt lat.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy, aby kredytobiorcy indywidualni i firmowi mogli płacić niższe raty. I tak w pewnym stopniu się stało, ale mocno ucierpiały na tym banki, które teraz muszą odbudowywać swoją sytuację finansową. Być może branża bankowa będzie wywierała naciski na RPP, aby stopy zostały podniesione. W końcu zadaniem tej instytucji jest również dbanie o stabilność systemu finansowego, a niskie stopy wpływają na to negatywnie.

Kiedy możemy spodziewać się podwyżek? Moim zdaniem nie wcześniej niż za kilka miesięcy. Wtedy już będziemy znali prawdziwe dane na temat szkód, które w polskiej gospodarce wywołała pandemia koronawirusa.

Autor: Anna Malek

banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(35)
janek
4 lata temu
no tak wszystko jest korzystne,,,,,,lokata na 0,1 % w stosunku rocznym i w tym samym banku kredyt na 16% >policzenie ile razy kredyt jest droższy od lokaty to bardzo skomplikowane
aaa
4 lata temu
"Najlepszy kredyt hipoteczny? Teraz albo nigdy" - co za BREDNIE!!! W tej chwili trzeba bardzo uważać przy zaciąganiu kredytu - niskie oprocentowanie kiedyś się skończy, raty wzrosną, a wysoka marża zostanie. Banki oczywiście zabezpieczają się w odpowiednio sposób przed tymi wzrostami, a ludziom oczywiście wpierają że teraz to się najbardziej opłaca bo niskie procenty. Najbardziej ucierpią na tym Ci, którzy wezmą kredyty na granicy swojego limitu kredytowego - wystarczy podwyżka stóp do poziomu sprzed pandemii i mogą zacząć pakować walizki.
Bolo
4 lata temu
Co za brednie?! W większości Europy WIBOR jest na MINUSIE! Da się? Ano da! Ale w Polsce (raju podatkowym obcokrajowców i tanim rynku zbytu dla WSZYSTKICH oczywiście się nie da! Banki mają niebagatelną nadpłynność finansową, a dodatkowo Donek okradająć nas w OFE zrobił im raj giełdowy. Kiedy czytam, że banki ucierpiały to nóż mi się w kieszeni otwiera. pozdrawiam
00007
4 lata temu
pożyczyłem 250 tyś na 25 lat do oddania mam 375 tys na dzień dzisiejszy lichwa jak nic
Artus
4 lata temu
Kredyty to są tanie wyłącznie na papierze. Spróbuj dostać gdzieś taniej niż na 10% (np. na samochód). RRSO w PKOBP dla kilkudziesięciu tysięcy na rok to jest 15-18%!!!!!!!!! A taniej to już było. Jak ktoś wziął w CHF np. w 2005-6, a zdążył spłacić w 2007, to spłacił mniej niż wziął!
...
Następna strona