Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki mają się lepiej

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w kwietniu wzrósł o kolejne 4 pkt. do 21,5 pkt. Jest to najlepszy rezultat od września 2002 r. Pengab jest korzystniejszy niż w kwietniu roku ubiegłego o 3,2 pkt. - poinformował w czwartek Pentor.

Indeks Pengab wzrósł w grupie placówek z przewagą kapitału zagranicznego z 11,5 pkt. na 15,2 pkt., kapitału krajowego spadł z 24,3 pkt. do 23 pkt., a w bankach spółdzielczych wzrósł z 19,2 pkt. do 22,3 pkt.

Znacząco wzrósł wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek z 25,5 pkt. na 31,5 pkt. Wskaźnik ten był o 3,7 pkt. wyższy niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego.

"Mamy kolejny, drugi z rzędu wzrost koniunktury bankowej i jeżeli taka sytuacja powtórzy się w maju, to będziemy mogli mówić o trwalszej zmianie" - powiedział na konferencji prasowej w Związku Banków Polskich prezes Pentor Eugeniusz Śmiłowski.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 33 proc. placówek, czyli 5 pkt. proc. mniej niż w marcu. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 26 proc. placówek, o 12 pkt. proc. mniej niż w marcu, a podmiotów gospodarczych rosły w 28 proc. placówek, 1 pkt. proc. mniej niż w marcu.

Akcja kredytowa rosła w kwietniu w 58 proc. placówek bankowych (wzrost o 10 pkt. proc.), a w 20 proc. malała (spadek o 9 pkt. proc.). Nie zmieniła się w 23 proc. placówek.

"Na rynku depozytów złotowych nie ma dobrych wiadomości, mamy stabilizację na rynku depozytów walutowych. Coraz lepiej jest na rynku kredytów, zarówno dewizowych, jak i złotowych" - powiedział Śmiłowski

"Banki oczekują nieznacznej poprawy na rynku depozytów złotowych i pogorszenia na rynku depozytów walutowych" - dodał.

Według badań Pentora wzrostu lokat spodziewa się 37 proc. badanych, o 3 proc więcej niż w marcu. Spadek przewiduje 15 proc., 5 pkt proc. mniej niż w marcu.

Ankietowani bankowcy oceniają, że inflacja w grudniu wyniesie 2,5 proc. Dolar będzie kosztował 4,12 zł, a euro 4,28 zł.

27 proc. badanych przedstawicieli banków pozytywnie ocenia pomysł rozwiązania części rezerwy rewaluacyjnej.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)