Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biuro Informacji Kredytowej po 6 miesiącach funkcjonowania

0
Podziel się:

Biuro Informacji Kredytowej S.A. ma podpisane umowy z 26 bankami. Udzielają one ok. 80 % kredytów detalicznych oraz w swoim posiadaniu mają ponad 70 % wszystkich oddziałów w Polsce.

'Bardzo się cieszymy z faktu, iż już wszystkie banki, które podpisały umowę pytają się o swoich klientów. Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost ilości zapytań, co może oznaczać, że coraz więcej banków przekonuje się do skuteczności raportów kredytowych i dużej wartości informacji w nich zawartych' – mówi Wiesław Wyszogrodzki, Prezes Zarządu BIK S.A.

Słowa te znajdują potwierdzenie w danych publikowanych przez tą Spółkę. W czerwcu sprzedano blisko 300.000 raportów kredytowych, czyli o 8 % więcej niż w miesiącu poprzednim. Interesujące jest to, iż w I półroczu BIK S.A. udostępnił bankom blisko 1.500.000 raportów, kiedy w ciągu 10 miesięcy ubiegłego roku banki wysłały tylko 500.000 zapytań kredytowych. W I kwartale 2002 roku BIK S.A. sprzedał przeszło 650.000 raportów kredytowych, a w II – 800.000, czyli aż o 23 % więcej. W czerwcu trafiło do BIK S.A. o 30.000 więcej zapytań kredytowych niż wynosi średnia miesięczna dla II kwartału. W odniesieniu do średniej w I półroczu 2002 roku jest jeszcze lepiej, ponieważ w czerwcu banki otrzymały o 60.000 więcej raportów kredytowych.
Wraz ze wzrostem miesięcznej sprzedaży, rośnie również sprzedaż dzienna. W czerwcu wyniosła ona blisko 15.000 raportów kredytowych. Banki najchętniej pytają się o swoich klientów we wtorki, środy i czwartki, a w ciągu dnia w samo południe.

'Nasza baza danych jest jedną z największych w Polsce, która zawiera bardzo wartościowe informacje. Na koniec czerwca znajdowały się w niej informacje o blisko 14 mln klientów banków' – informuje prezes BIK S.A.

'Obecnie już 43 % raportów kredytowych wysyłanych do banków zawiera pełne informacje o kliencie.' - dodaje prezes.

W Biurze Informacji Kredytowej S.A. trwają również bardzo intensywne prace nad przygotowaniem bazy o zobowiązaniach podmiotów gospodarczych. Ku końcowi mają się prace nad ostateczną wersją zakresu i formatu danych. Jeśli współpraca z bankami nad tym projektem będzie dalej przebiegała bez zakłóceń, to system informacji o przedsiębiorcach powinien zostać udostępniony na początku 2003 roku.

Jednym z czynników umożliwiających podjęcie współpracy z innymi instytucjami finansowymi niż banki, jest zgoda tychże banków na przekazywanie choćby części informacji poza sektor. BIK S.A. rozpoczął już szereg spotkań oraz konsultacji z przedstawicielami firm pośredników kredytowych, firm leasingowych i factoringowych, firm ubezpieczeniowych, czy operatorów telekomunikacyjnych w celu wstępnego wypracowania wspólnej platformy współpracy oraz wymiany informacji, tak, by po stworzeniu ram prawnych na wymianę informacji gospodarczej pomiędzy różnymi sektorami móc w jak najkrótszym czasie przygotować odpowiednie usługi.

Już kolejny miesiąc funkcjonuje Punkt Obsługi Klienta Indywidualnego, do którego mogą się zgłaszać klienci banków w celu m.in. uzyskania informacji o bankach, które przekazały o nim dane. Najczęstszym problemem, z którym się spotykają pracownicy tego Punktu, to prośby klientów o poprawienie lub wymazanie ich danych z bazy Systemu Informacji BIK. W tych przypadkach trzeba przypominać klientom, iż to banki są właścicielami ich danych i w myśl Umowy i Regulaminu wymiany informacji tylko banki mogą dokonywać takich czynności.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)