Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BPH PBK ma apetyt na wyższy zysk

0
Podziel się:

Grupa BPH PBK zrealizuje w 2003 roku zysk netto i brutto wyższy niż w poprzednim roku, pomimo opóźniającego się rozstrzygnięcia w sprawie sprzedaży Górnośląskiego Banku Gospodarczego

- powiedział Józef Wancer, prezes BPH PBK.

Zysk netto grupy BPH PBK w 2002 roku wyniósł 133,5 mln zł, a zysk brutto 246,95 mln zł.

"Tak jak rok temu przewidywałem, zysk brutto będzie wyższy niż w poprzednim roku, koszty niższe, dokładnie tak samo będzie w tym roku. Podobnie będzie z zyskiem netto. To nie śladowe różnice, ale sumy wyraźne i do zauważenia. Ten rok będzie lepszy, choć trudny dla całego sektora" - powiedział na konferencji prasowej w piątek prezes BPH PBK.

Wskaźnik kosztów do dochodów grupy BPH PBK w 2005 roku ma spaść poniżej 55 proc. wobec 67,45 proc. w 2002 roku.

"Sprzedanie Polcardu pomoże, ale i bez tego wzrost zysku brutto zostanie osiągnięty. W tym roku koncentrujemy się na biznesie i klientach. Mam nadzieję także, że ekonomia ruszy" - powiedział Wancer

Prezes powiedział też, że rozmowy dotyczące sprzedaży Górnośląskiego Banku Gospodarczego zostały zerwane na skutek nieuzgodnienia ważnych warunków transakcji sprzedaży.

"Rozmowy zostały zerwane w wyniku nieuzgodnienia ważnych warunków transakcji sprzedaży. GBG to zdrowa i zyskowna instytucja. Nie będziemy podejmować szybkiej decyzji" - powiedział Wancer.

Pod koniec marca bank BPH PBK zerwał rozmowy o sprzedaży 71 proc. akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego(GBG) z potencjalnym nowym inwestorem strategicznym. Według informacji prasowych BPH PBK prowadził rozmowy z hiszpańskim Santander Central Hispano, a wcześniej wśród potencjalnych inwestorów wymieniany był też Raiffeisen Bank.

Zdaniem prezesa Józefa Wancera prawdopodobne jest, że Górnoślaski Bank Gospodarczy pozostanie w grupie kapitałowej, choć możliwe jest również powrócenie do pierwszego etapu rozmów z inwestorami.

"Rozpatrujemy różne warianty. Można powrócić do pierwszego etapu rozmów z inwestorami. Istnieje także prawdopodobieństwo, że zmienimy taktykę i ta jednostka pozostanie w grupie kapitałowej" - powiedział.

Dieter Rampl, prezes HVB dodał, że bank BPH PBK pozostanie na warszawskiej giełdzie.

"Nie mamy planów, by wycofać BPH PBK z warszawskiej giełdy" - powiedział Rampl.

Prezes HVB powiedział także podczas konferencji, że polski rynek daje potencjał wzrostowy, który bank będzie chciał wykorzystać do utrwalenia swojej pozycji w tym regionie.

"Spodziewamy się wiele po polskim rynku. Jest on jednym z podstawowych rynków. Mamy wizję strategiczną. Wierzymy, że profil tego rynku jest wyjątkowy. Korzystamy z pozytywnych prognoz dotyczących rynków Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Rampl.

"Jako bank mamy doskonałą pozycję wyjściową, jesteśmy w stanie podążać dotychczasową ścieżką. Podjęliśmy działania zmierzające do podwyższenia wskaźnika zyskowności poprzez ograniczenie aktywów zagrożonych ryzykiem o 100 mld euro" - dodał.

Bank HVB posiada 71 proc. akcji BPH PBK. Grupa HVB oczekuje w tym roku poprawy wyników z działalności podstawowej. Na koniec tego roku planuje zysk brutto na poziomie 300-600 mln euro wobec straty w poprzednim roku wynoszącej 821 mln euro.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)