Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GINB: BGŻ jak najszybciej na giełdę

0
Podziel się:

Według Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego Wojciecha Kwaśniaka, nowa strategia rozwoju Banku Gospodarki Żywnościowej powinna przewidywać jak najszybsze wprowadzenie banku na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

"Z punktu widzenia nadzoru bankowego jak najszybciej powinien nastąpić etap wejścia banku na giełdę, ponieważ jest to w interesie banku, deponentów czy nadzoru. Giełda zapewni przejrzystość banku i porównywalność banku z innymi" - powiedział PAP we wtorkowym wywiadzie Kwaśniak.

"Bank powinien poświęcić przyszły rok na restrukturyzację, która jest konieczna dla przygotowania banku do notowań giełdowych" - dodał szef GINB.

Nadzór bankowy zobowiązał akcjonariuszy BGŻ do przeprowadzenia procesu dokapitalizowania banku w dwóch etapach, po 500 mln zł do końca listopada 2004 roku i do końca czerwca 2005 roku.

Jednak Kwaśniak poinformował, że drugi etap dokapitalizowania banku będzie uzależniony od strategii działania banku.

"KNB może zmienić dotychczasowe zalecenie dokapitalizowania do końca czerwca 500 milionami złotych, gdyż jest to uzależnione od planów działania banku. W oparciu o strategię, którą wcześniej przedstawiał bank, takie dokapitalizowanie było konieczne, aby zapewnić mu stabilność" - powiedział szef GINB.

"Komisja po pierwszym etapie dokapitalizowania banku, związanego z zapewnieniem bankowi stabilności, dokona oceny przedłożonego przez władze banku w porozumieniu z nowymi akcjonariuszami koncepcji rozwoju banku i od tego będzie zależne to, jaki kapitał będzie potrzebny i w jakim czasie" - dodał Kwaśniak.

Pierwszym etapem dokapitalizowania banku będzie zaplanowane na listopad objęcie akcji nowej emisji przez holenderską grupę Rabobank i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Grupa Rabobank ma objąć 47,84 proc. nowej emisji akcji BGŻ dających 13,76 proc. głosów na WZA BGŻ, a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) 52,16 proc. emisji dających 15 proc. głosów.

Konsorcjum inwestorów złożyło również ofertę odkupu akcji BGŻ od banków spółdzielczych i zrzeszających, które posiadają obecnie około 30 proc. kapitału BGŻ.

Natomiast po zarejestrowaniu nowej emisji oraz przyznaniu akcji uprawnionym pracownikom udział Skarbu Państwa w BGŻ spadnie do 43,36 proc. z 69,45 proc. obecnie.

Kolejnym etapem prywatyzacji banku może być wejście banku na GPW, a prezes banku Jacek Bartkiewicz deklarował gotowość do giełdowego debiutu już w przyszłym roku.

Zdaniem Kwaśniaka notowanie na GPW powinno być jak najszybsze i nie powinno być związane z tym, że któryś z akcjonariuszy ma zamiar sprzedaży akcji czy też nie.

"Przeciwnie, wejście na giełdę powinno się wiązać z pozyskaniem kapitału na dalszy rozwój" - powiedział szef GINB.

"Zakładam, że nowi inwestorzy będą dążyli do odbudowania pozycji rynkowej, a tempo rozwoju banku będzie wymagało nowego kapitału, aby bank utrzymywał relacje kapitałowe nie gorsze niż grupa Rabobanku" - dodał.

Zysk BGŻ w 2004 roku ma wynieść 30-50 mln zł, a dzięki dokapitalizowaniu współczynnik wypłacalności BGŻ zostanie utrzymany do końca roku na poziomie około 14-15 proc., tj. podobnie jak w grupie banków rówieśniczych.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)