Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto stracił na Rekomendacji S?

0
Podziel się:

Ci, którzy przestraszyli się Rekomendacji S i wzięli kredyty w złotówkach, płacą wyższe raty i mają większe zadłużenie.

Kto stracił na Rekomendacji S?

Ci, którzy przestraszyli się Rekomendacji S i wzięli kredyty w złotówkach, płacą wyższe raty i mają większe zadłużenie - tak wynika z najnowszej analizy Expandera.

W ostatnim roku znacząco spadła popularność kredytów we frankach szwajcarskich na rzecz złotych. W Expanderze udział kredytów we frankach szwajcarskich w ilości wszystkich udzielnych kredytów spadł z 89,4 proc. w styczniu 2006 roku, do 77,5 proc. w maju 2007 roku. Na całym rynku nowo udzielane kredytu z złotówkach stanowią już ponad połowę wszystkich pożyczek hipotecznych.

_ Jak wynika z szacunków Expandera "straty" osób, które wzięły kredyt w złotówkach stanowią ponad 9 proc. wartości przeciętnego kredyt _u. Skąd wzięło się nowe zjawisko? W lipcu 2006 roku została wprowadzona Rekomendacja S. Ograniczyła ona dostępność kredytów walutowych.

Na dodatek wiele osób przestraszyło się potencjalnych strat z tytułu zmian kursowych, na które wskazywali autorzy i zwolennicy wprowadzenia Rekomendacji S.

Spadek zainteresowania frankiem, to także efekt rosnących w Szwajcarii stóp procentowych.

Seria podwyżek stóp dosięgła zarówno Polskę jak i Szwajcarię, z tym, że dla franka rozpoczęła się ona wcześniej. To spowodowało zmniejszenie się różnicy w oprocentowaniu kredytów w złotych i frankach, a co za tym idzie zwiększyło zainteresowania kredytami w rodzimej walucie.

Trzeba jednak pamiętać, że od końca czerwca 2006 do dziś złoty umocnił się jednak wobec franka o 11,2 proc., a wobec euro o 6,4 procent. Zniwelowało to efekt podwyżek stóp procentowych.

Z wyliczeń Expandera wynika, że osoby, które zdecydowały się wziąć kredyt w złotych w pierwszym roku obowiązywania Rekomendacji S poniosły straty w stosunku do osób, które zadłużyły się we frankach. W sumie stanowią one 9 proc. wartości przeciętnego kredytu.

ZOBACZ TAKŻE FELIETON MONEY.PL:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)