Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Możliwe zahamowanie spadku marży w bankach

0
Podziel się:

Spadek marży w bankach, spowodowany m.in. obniżkami stóp procentowych, może zostać okresowo zahamowany dzięki wykupieniu przez NBP w kwietniu 2003 roku obligacji wyemitowanych w 1999 roku w związku z obniżeniem stóp rezerwy obowiązkowej

Spadek marży w bankach, spowodowany m.in. obniżkami stóp procentowych, może zostać okresowo zahamowany dzięki wykupieniu przez NBP w kwietniu 2003 roku obligacji wyemitowanych w 1999 roku w związku z obniżeniem stóp rezerwy obowiązkowej - wynika z raportu GINB o sytuacji banków w I kwartale 2003 roku.

"Bardzo prawdopodobne wydaje się, że w następnych kwartałach 2003 roku dynamika aktywów nie będzie różnić się istotnie od ubiegłorocznej. Spadek marży może zostać okresowo zahamowany przedterminowym wykupem przez NBP obligacji wyemitowanych w 1999 roku w związku z obniżeniem stóp rezerwy obowiązkowej" - napisano w raporcie przygotowanym przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego (GINB).

Marża odsetkowa, czyli relacja wyniku z odsetek do średnich aktywów pomniejszonych o odsetki zastrzeżone w bankach komercyjnych, spadła w pierwszym kwartale 2003 roku do średnio 3,03 proc., z 3,21 proc. w 2002 roku.

NBP wykupił 3 kwietnia pozostałe 40 proc. obligacji wyemitowanych w 1999 roku w zamian za obniżkę rezerw obowiązkowych.

W lipcu 1999 roku RPP podpisała z 67 bankami umowy o objęciu przez nie obligacji emitowanych przez NBP zabezpieczonych zadłużeniem Skarbu Państwa w NBP. Wartość obligacji wyniosła 13,03 mld zł. Termin wykupu wynosił od sześciu do dziesięciu lat, a oprocentowanie ustalono na poziomie inflacji.

W lutym 2002 roku NBP zamienił 60 proc. tych obligacji o wartości 7,8 mld zł na papiery 10-letnie o oprocentowaniu na poziomie bonów rocznych.

Według zapowiedzi przedstawicieli NBP, wykup pozostałych 40 proc. obligacji miał poprzedzać obniżenie rezerw obowiązkowych, na co rynek liczy w najbliższym czasie.

Obecnie stopa rezerw obowiązkowych wynosi w Polsce 4,5 proc., po obniżeniu ich w styczniu 2002 roku z 5 proc. Jednocześnie jednak z obniżką NBP zabronił zaliczania do rezerwy gotówki w kasach banków.

Natomiast w Unii Europejskiej obowiązuje odprowadzanie 2 proc. od depozytów na rezerwę obowiązkową.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)