Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP nie wyklucza obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej

0
Podziel się:

NBP nie wyklucza zniesienia możliwości zaliczania gotówki w kasach banków na poczet utrzymywanej rezerwy i obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej

- podała RPP w ogłoszonych w poniedziałek Założeniach polityki pieniężnej na 2002 rok.

'NBP nie wyklucza zniesienia możliwości zaliczania gotówki w kasach banków na poczet utrzymywanej rezerwy. W takiej sytuacji NBP odpowiednio obniży stopę rezerwy obowiązkowej' - podała RPP w ogłoszonych na stronie internetowej NBP Założeniach.

'Zmiana ta byłaby neutralna dla płynności sektora bankowego i wyniku finansowego NBP. Jednocześnie byłby to krok w kierunku dalszych dostosowań systemu rezerwy obowiązkowej do standardu Europejskiego Banku Centralnego' - napisała RPP.

Obecnie stopa rezerw obowiązkowych wynosi 5 proc. i jest ustalana od wkładów złotowych płatnych na każde żądanie, od terminowych wkładów złotowych, od wkładów w walutach obcych płatnych na każde żądanie i od wkładów terminowych w walutach obcych.

Stopniowe zmniejszanie się nadpłynności systemu bankowego oraz konwersja niezbywalnych zobowiązań budżetu państwa na zbywalne skarbowe papiery wartościowe umożliwiły NBP w 1999 r. obniżenie stóp rezerwy obowiązkowej do poziomu 5 proc. dla wszystkich rodzajów zobowiązań, będących podstawą jej naliczania.

Dalsze zmiany stóp rezerwy obowiązkowej NBP uzależnił wtedy od kształtowania się warunków realizacji polityki pieniężnej oraz konkurencyjności polskiego systemu bankowego.

W Założeniach polityki pieniężnej na 2000 rok NBP napisał, że ewentualnej decyzji dotyczącej obniżenia stopy rezerw obowiązkowych może towarzyszyć zniesienie możliwości utrzymywania części rezerwy obowiązkowej w formie pieniądza gotówkowego w kasach banków.

Narodowy Bank Polski zastrzegł w Założeniach prawo do interwencji na rynku walutowym, gdyby uznał, że jest to niezbędne do realizacji celu inflacyjnego.

'W 2002 roku polityka pieniężna będzie realizowana w ramach strategii bezpośredniego celu inflacyjnego przy płynnym kursie walutowym. Oznacza to, że bank centralny nie dąży do osiągnięcia określonego poziomu kursu złotego w stosunku do innych walut, jak również nie ma żadnych formalnych zobowiązań dotyczących interwencji na rynku walutowym' - napisano.

'NBP zastrzega sobie jednak prawo do takich interwencji, jeśli uzna, że jest to niezbędne do realizacji celu inflacyjnego' - czytamy w Założeniach.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)