Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes NBP: Politycy krytykują, złoty lekko w dół

0
Podziel się:

Rynki z umiarkowanymi emocjami zareagowały na informację o prezydenckim kandydacie na prezesa banku centralnego - Sławomirze Skrzypku.

Rynki z umiarkowanymi emocjami zareagowały na informację o prezydenckim kandydacie na prezesa banku centralnego - Sławomirze Skrzypku.

Osłabienie złotego wywołało m.in. oświadczenie wicepremiera Romana Giertycha, że jest mało prawdopodobne, by Liga poparła kandydaturę Sławomira Skrzypka na prezesa NBP.

Niezależnie czy powyższa wypowiedź wicepremiera polskiego rządu jest tylko efektem targowania się o cenę, jaką PiS będzie musiał "zapłacić" za poparcie Ligi dla Skrzypka, czy też faktycznego braku poparcia, to musiało to zaniepokoić inwestorów zagranicznych. "Również dlatego, że w nienajlepszym świetle stawia ona również prezydenta, który nie nauczony doświadczeniem z Janem Sulmickim - zrezygnował on z kandydowania na szefa NBP po 2 dniach)- nie tylko ogłosił nazwisko nowego kandydata na stanowisko szefa NBP w ostatniej chwili, ale równocześnie nie zadbał o poparcie dla niego w Sejmie" - uważa Marcin R. Kiepas z domu maklerskiego X-Trade Brokers.

Balcerowicz: Skrzypek nie ma doświadczenia

Ustępujący prezes NBP Leszek Balcerowicz obawia się, że kandydat na jego następcę nie ma wystarczającego przygotowania, by pełnić tą funkcję.

Prezes banku centralnego jest zdania, że nie można uznać za wystarczające zasiadanie przez Sławomira Skrzypka w zarządzie PKO BP. Balcerowicz dodał, że nie zna ani Skrzypka, ani jego dorobku naukowego.

Na pytanie jakimi cechami powinien charakteryzować się nowy prezes banku ZOBACZ TAKŻE:
Nowy prezes NBP - gołąb bez doświadczeniacentralnego prof. Balcerowicz odpowiedział, iż najlepiej opierać się na przykładach krajów Unii Europejskiej.

Wczoraj wieczorem prezydent przedstawił Sejmowi kandydaturę Skrzypka na prezesa NPB. Kadencja Balcerowicza kończy się za niespełna tydzień.

Sławomir Skrzypek pełni obecnie funkcję prezesa PKO BP, wcześniej był między innymi wiceprezydentem Warszawy za czasów Lecha Kaczyńskiego. Odpowiadał m.in. za inwestycje miejskie.

Giertych: Jestem zaskoczony

LPR jest zaskoczona kandydaturą Sławomira Skrzypka na prezesa NBP. Roman Giertych powiedział, że jest mało prawdopodobne by posłowie Ligi poparli go w w Sejmie a gdyby głosowanie odbywało się dzisiaj to wstrzymaliby się od głosu.

Roman Giertych powiedział, że nie zna poglądów ekonomicznych Skrzypka, który w Lidze jest kojarzony głównie z polityką realizowaną przez PiS.

PO też krytykuje

Według Platformy Obywatelskiej stanowisko prezesa NBP dla Sławomira Skrzypka to nagroda za wierność braciom Kaczyńskim. Taka jest opinia wiceprzewodniczącego sejmowej komisji finansów Zbigniewa Chlebowskiego.

Polityk PO ma nadzieję, że Sławomir Skrzypek nie zostanie jednak następcą profesora Leszka Balcerowicza w banku centralnym. Zdaniem Chlebowskiego, kandydatura Skrzypka nie daje gwarancji niezależności Narodowego Banku Polskiego.

SLD: Spotkamy się ze Skrzypkiem

Także lewica krytykuje kandydaturę Stanisława Skrzypka na szefa Narodowego Banku Polskiego. Według niej, nie ma on odpowiednich kwalifikacji, by sprawować to stanowisko.

Jerzy Szmajdziński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że_ Według Jerzego Szmajdińskiego, prezydent Lech Kaczyński wysuwając kandydaturę Stanisława Skrzypka sięgnął do kręgu koleżeńskiego. Poseł Sojuszu określił to mianem "zawłaszczania państwa". _ prezydencki kandydat nie daje gwarancji utrzymania niezależności banku centralnego, nie ma on także potrzebnego przygotowania z zakresu polityki pieniężnej ani odpowiedniego dorobku naukowego.

Szmajdziński poinformował, że Stanisław Skrzypek zadzwonił do niego z propozycją spotkania z Klubem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dodał, że odbędzie się ono we wtorek po południu. Szmajdziński powiedział, że traktuje to jako dobry gest i możliwość zadania kandydatowi na prezesa NBP wielu pytań i uzyskania na nie odpowiedzi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)