Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab obniżył się do 24,9 pkt.

0
Podziel się:

Spośród badanych 203 placówek bankowych 39 proc. odnotowało poprawę swojej sytuacji ekonomicznej, 10 proc. zaś pogorszenie. O poprawie informowały przede wszystkim banki z przewagą kapitału krajowego. Poprawy sytuacji w przyszłości spodziewa się 44 proc. placówek, a 7 proc. spodziewa się pogorszenia.

Pengab obniżył się do 24,9 pkt.

Październikowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się do 24,9 pkt. z 27,5 pkt. we wrześniu, głównie z powodu gorszych przewidywań na następne miesiące - poinformował Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentoru.

'Październikowy pomiar koniuktury bankowej nie przynosi zmian. Mamy ustabilizowaną sytuację. Pengab spadł, ale to głównie z powodu prognoz, a nie ocen obecnej sytuacji' - powiedział Śmiłowski, na konferencji Związku Banków Polskich w poniedziałek.

Wskaźnik ocen sytuacji obecnej pogorszył się w stosunku do września o 0,7 pkt., ale wskaźnik prognoz pogorszył się o 3,5 pkt.

Spośród badanych 203 placówek bankowych 39 proc. odnotowało poprawę swojej sytuacji ekonomicznej, 10 proc. zaś pogorszenie. O poprawie informowały przede wszystkim banki z przewagą kapitału krajowego. Poprawy sytuacji w przyszłości spodziewa się 44 proc. placówek, a 7 proc. spodziewa się pogorszenia.

DEPOZYTY ZŁOTOWE CIĄGLE SILNE

'Cały czas mamy dobrą sytuację na rynku depozytów złotowych, ale placówki sygnalizują, że zmniejszają się depozyty w walutach obcych' - powiedział Śmiłowski.

W 47 proc. oddziałów banków rosły na początku października wkłady na rachunkach bieżących złotowych, głównie podmiotów gospodarczych. Spadek aktywności nastąpił w 19 proc. placówek i dotyczył w większym stopniu ludności.

Lokaty terminowe rosły w 48 proc. placówek, czyli w większym stopniu, niż we wrześniu i to głównie rosły lokaty osób prywatnych. Natomiast 20 proc. oddziałów banków zanotowało spadek lokat, głównie podmiotów gospodarczych.

Dalszego wzrostu rachunków bieżących oczekuje 44 proc. placówek, a 16 proc. przewiduje spadek. Natomiast poprawy w zakresie lokat terminowych spodziewa się 47 proc. oddziałów banków, a 15 proc. - spadku.

POGORSZYŁA SIĘ SYTUACJA W DEPOZYTACH WALUTOWYCH

Wkłady na rachunkach bieżących w walutach obcych rosły w 27 proc. placówek, czyli o 15 pkt. proc. mniej, niż przed miesiącem. Spadek odnotowało 22 proc. placówek.

Depozyty terminowe rosły w 32 proc. placówek, o 13 pkt. proc. mniej, niż we wrześniu, a w 20 proc. malały.

Gorsze, niż we wrześniu są też oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji. Wzrostu spodziewa się 32 proc. placówek, czyli o 12 pkt. mniej, niż przed miesiącem, a spadku spodziewa się 14 proc., czyli o 5 pkt. proc. więcej, niż we wrześniu.

KREDYTY NA TYM SAMYM POZIOMIE

Akcja kredytowa rosła w 52 proc. placówek, czyli w takiej samej liczbie oddziałów, jak przed miesiącem, a w 24 proc. malała, czyli o 1 pkt. proc. więcej, niż we wrześniu.

Zwiększenia ilości udzielanych kredytów spodziewa się 63 proc. placówek bankowych, a spadek przewiduje 12 proc. oddziałów.

SPADAJĄ OCZEKIWANIA INFLACYJNE

Oczekiwania inflacyjne na koniec roku managerów oddziałów bankowych spadają od stycznia, ale wciąż znacznie przewyższają oczekiwania analityków central banków.

Na początku października managerowie ocenili, że inflacja w grudniu wyniesie 7,1 proc., wobec 7,2 proc. oczekiwań we wrześniu. Analitycy central banków spodziewają się spadku inflacji do 5-5,5 proc. na koniec roku.

Pentor przeprowadził comiesięczne badanie koniunktury 5-9 października w 203 placówkach bankowych metodą CATI.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)