Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogorszene koniunktury bankowej

0
Podziel się:

Wskaźnik badający koniunkturę bankową Pengab zanotował w kwietniu sezonowy spadek do 26,5 pkt., czyli o 3,2 pkt. w stosunku do marca. W maju będzie on prawdopodobnie kontynuował spadek, od czerwca powinna nastąpić jego poprawa - poinformował instytut Pentor.

"W maju należy spodziewać się dalszych spadków, których skala nie powinna jednak przekroczyć 2 pkt., lecz od czerwca nastąpi poprawa wartości indeksu" - napisał Pentor, badający co miesiąc koniunkturę w bankach.

Znaczący wzrost odnotował także wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, osiągając najwyższy od 2001 roku poziom 47 pkt.

Według badania Pentora oszczędności Polaków zmniejszyły się.

"Więcej placówek bankowych odnotowało spadek zdeponowanych oszczędności złotowych oraz walutowych osób prywatnych zarówno a'vista, jaki i terminowych(...) W odróżnieniu od osób prywatnych, nieznacznie wzrosła skłonność podmiotów gospodarczych do oszczędzania w złotówkach" - podał Pentor.

Wkłady na rachunkach bieżących rosły w 39 proc. badanych placówek, co oznacza 2 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Wkłady na rachunkach złotowych ludności rosły w 40 proc. placówek (spadek o 6 pkt proc. w porównaniu z marcem), a podmiotów gospodarczych rosły w 39 proc. placówek (o 8 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem).

Natomiast lokaty terminowe w kwietniu rosły w 34 proc. placówek, co stanowiło w porównaniu do marca spadek o 4 pkt.

Ponadto depozyty w walutach obcych na rachunkach bieżących wzrosły w 31 proc. placówek (bez zmian w porównaniu z marcem), zaś terminowe w 25 proc. placówek, czyli o 14 pkt. mniej niż w poprzednim miesiącu.

Jak wynika z badań Pengabu po lutowym spadku wzrasta akcja kredytowa, osiągając poziom ze stycznia tego roku.

Akcja kredytowa w złotych rosła w kwietniu w 61 proc. placówek bankowych (wzrost o 1 pkt proc. wobec marca), a w 20 proc. malała (wzrost również o 1 pkt proc.). Nie zmieniła się w 20 proc. placówek, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Oprocentowanie kredytów złotowych pozostało bez zmian w 89 proc. placówek, a w 8 proc. zmniejszyło się. Utrzymania ceny kredytu spodziewa się 83 proc. biorących udział w badaniu placówek.

Kredyty walutowe rosły w kwietniu w 11 proc. placówek (spadek o 4 pkt proc. wobec marca), malały w 49 proc. (spadek o 2 pkt proc.), a nie zmieniły się w 40 proc. placówek.

Wzrost kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych wystąpił w 67 proc. placówek, a kredytów konsumenckich w 52 proc.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)