Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie chcą szybszego rozwoju banków hipotecznych

0
Podziel się:

Posłowie proponują, aby bank hipoteczny w pierwszych pięciu latach działalności mógł pozyskiwać środki przekraczające 10-krotność kapitałów własnych, a powyżej pięciu lat w wysokości 6-krotności kapitałów własnych

.

Takie rozwiązanie przyjęli we wtorek posłowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych do nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Wcześniejsze przedłożenie rządowe zakładało, że możliwość pozyskiwania środków z emisji obligacji, kredytów i pożyczek oraz lokat bankowych do wysokości 10-krotności kapitałów własnych dotyczyło pierwszych trzech lat działalności, w czwartym i piątym roku limit ten miał wynosić sześciokrotność funduszy własnych, a owyżej piątego roku - trzykrotność wysokości funduszy własnych banku hipotecznego. Zgodnie z obecnymi przepisami limit ten wynosi dwukrotność kapitałów własnych.

W opinii posłów powyższe rozwiązanie przyczyni się do szybszego rozwoju banków hipotecznych.

Na wtorkowym posiedzeniu posłowie Komisji Finansów Publicznych rozpatrywali sprawozdanie podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o bankach hipotecznych.

Komisja proponuje, aby bank hipoteczny mógł stawiać do dyspozycji kredytodawcy określoną w umowie kredytowej kwotę pieniężną przed ustanowieniem hipoteki, jeżeli zostało ujawnione roszczenie o ustanowienie hipoteki po wyodrębnieniu lokalu, pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia dodatkowego. Dotyczy to lokali budowanych przez firmy deweloperskie.

Posłowie zaproponują również Sejmowi odrzucenie propozycji rządu, aby główny geodeta kraju miał możliwość zawierania ze Związkiem Banków Polskich (ZBP) porozumienia w sprawie bezpośredniego elektronicznego dostępu do informacji dotyczących wartości nieruchomości na potrzeby dokonywanych przez banki przeglądów i aktualizacji wartości zabezpieczeń hipotecznych.

Do tego rozwiązania został złożony wniosek mniejszości zakładający możliwość zawierania takiego porozumienia z bankami oraz Związkiem Banków Polskich.

W opinii części posłów przynależność do ZBP nie jest obowiązkowa, co wykluczyłoby banki niezrzeszone z korzystania z takiej bazy.

W porównaniu z pierwotną propozycją rządu posłowie do określania hipotecznej wartości nieruchomości, oprócz pracowników banków hipotecznych, fakultatywnie dopuścili rzeczoznawców majątkowych, którzy działaliby na zlecenie banku.

Projekt nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych ma usprawnić funkcjonowanie bankowości hipotecznej oraz wzmocnić rolę banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.

Według rządu zmiany w ustawie mają przyczynić się do intensywniejszego wzrostu budownictwa, rozwoju rynku kapitałowego, inwestowania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego przez inwestycje infrastrukturalne czy zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych.

Publiczny list zastawny jest papierem wartościowym wyemitowanym na podstawie wierzytelności banku hipotecznego z tytułu udzielonych kredytów lub kredytów zabezpieczonych do pełnej wysokości wraz z odsetkami, gwarancją lub poręczeniem przez Narodowy Bank Polski, Europejski Bank Centralny, rządy lub banki centralne państw Unii Europejskiej.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)