Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm obniżył do 7 proc. oprocentowanie kredytów mieszkaniowych

0
Podziel się:

Sejm obniżył w czwartek z 8 proc. do 7 proc. stałą stopę oprocentowania kredytów mieszkaniowych, które, dzięki dopłatom, będą mogły udzielać banki. Stopa oprocentowania nie może być niższa niż 6 proc.

Sejm przyjął w czwartek wszystkie poprawki zgłoszone przez senatorów do ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie oprocentowania.

Posłowie zaakceptowali senacką poprawkę, która przewiduje, że bank będzie mógł zerwać umowę kredytową, jeżeli kredytobiorca nie będzie spłacał rat przez trzy miesiące. Dotyczy to rat miesięcznych i kwartalnych.

Ustawa reguluje, że banki, dzięki dopłatom do oprocentowania, będą mogły udzielać kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej, niższej niż stopa rynkowa.

Ustawa określa też warunki i zasady przekazywania bankom dopłat do oprocentowania kredytów o stałej stopie procentowej. Dopłata ta stanowić będzie rekompensatę, jaką otrzymają banki komercyjne z tytułu udzielania kredytów o stopie procentowej niższej niż stopa rynkowa.

Oprocentowanie kredytu ma być stałe. Może on być spłacany wyłącznie w stałych ratach.

Ustawa zakłada utworzenie Funduszu Dopłat, którego środki będą służyć rozliczeniom z bankami z tytułu dopłat i nadwyżek wpłacanych przez kredytobiorców.

Fundusz ten będzie wyodrębnionym funduszem w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredytów o stałej stopie udzielać będą banki, z którymi BGK zawrze umowy.

W ustawie zaproponowano, żeby kredyty na budowę, przebudowę, zakup mieszkań były udzielane na okres od 20 do 25 lat, natomiast kredyty na remonty - od 15 do 20 lat.

Kredyty takie udzielane byłyby do końca 2005 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)