Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm poparł zmiany do ustawy o bankach hipotecznych

0
Podziel się:

Wszystkie kluby i koła poselskie, oprócz LPR, poparły w środę projekt zmian do ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, które zmierzają do szybszego rozwoju tego sektora. Projekt skierowano do prac w komisji

.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Z uwagi na zgłoszone do projektu poprawki, posłowie skierowali go do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

'Proponowane zmiany bardzo liberalizują obecne przepisy. Nowela dopuszcza udzielenie kredytu do wysokości 100 proc. wartości bankowo-hipotecznej z obecnych 80 proc. Takie zasady nie mają zastosowania w żadnym innym przypadku' - powiedział Witold Hatka (LPR).

Dodał, że w każdą inwestycję powinny być zaangażowane kapitały własne, a kredyt powinien być tylko wsparciem.

LPR skrytykowała również zawartą w projekcie propozycję, umożliwiającą udzielanie kredytów hipotecznych jednostkom samorządowym bez konieczności zabezpieczenia hipotecznego.

Posłowie w trakcie prac w komisji zgłosili wniosek mniejszości dotyczący obowiązku dostarczenia opinii o jednostce samorządowej w przypadku udzielenia jej kredytu hipotecznego. Rząd proponuje, by opinię tę sporządzały regionalne izby obrachunkowe, sprawujące finansową kontrolę nad tymi jednostkami, a we wniosku mniejszości proponuje się, by tę opinię sporządzał biegły rewident.

Większość posłów opowiedziała się przeciwko temu wnioskowi, gdyż zwiększyłoby to koszty kredytu hipotecznego.

'Uważam, że ten wniosek jest nie do przyjęcia. Zwiększa koszty kredytu, bo należy zapłacić takiemu rewidentowi' - powiedziała Aldona Michalska (SLD).

Zdaniem posłów samorządy są bezpiecznym kredytobiorcą, bo mają limit zadłużenia, który wynosi 60 proc. dochodów własnych, a ponadto dochody własne gminy nie są tak bardzo podatne na wahania koniunktury.

Zgodnie z projektem nowelizacji bank hipoteczny w pierwszych pięciu latach działalności będzie mógł pozyskiwać środki z emisji obligacji, kredytów i pożyczek oraz lokat bankowych do wysokości 10-krotności kapitałów własnych, a powyżej pięciu lat do wysokości 6-krotności kapitałów własnych.

Zgodnie z obecnymi przepisami limit ten wynosi dwukrotność kapitałów własnych.

Ponadto bank hipoteczny mógłby stawiać do dyspozycji kredytodawcy środki pieniężne przed ustanowieniem hipoteki, jeżeli zostało ujawnione roszczenie o ustanowienie hipoteki po wyodrębnieniu lokalu. Warunkiem byłoby ustanowienie zabezpieczenia dodatkowego. Dotyczy to lokali budowanych przez firmy deweloperskie.

Do projektu nowelizacji zgłoszono inny wniosek mniejszości, zgodnie z którym Związek Banków Polskich (ZBP) miałby możliwość zawierania z głównym geodetą kraju porozumienia w sprawie bezpośredniego, elektronicznego dostępu do informacji dotyczących wartości nieruchomości na potrzeby dokonywanych przez banki przeglądów i aktualizacji wartości zabezpieczeń hipotecznych.

'Zgłoszony wniosek łamie zasadę poufności danych' - powiedział w środę w Sejmie Andrzej Aumiller (UP).

Michalska dodała, że w ustawie należałoby sprecyzować zakres udostępnianych danych i warunki ich udostępniania. Zgodnie z projektem noweli do określania hipotecznej wartości nieruchomości, oprócz pracowników banków hipotecznych, fakultatywnie dopuszczono rzeczoznawców majątkowych, którzy działaliby na zlecenie banku.

Natomiast zasady wyceny wartości bankowo-hipotecznej zawarte byłyby w regulaminie banku. W opinii części posłów przepis ten mógłby spowodować, że banki hipoteczne, ustalając regulamin, odsunęłyby rzeczoznawcę majątkowego od określania wartości bankowo- hipotecznej.

'Regulamin banku musi być oceniony i zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Bankowego. Nie ma sytuacji, w której bank jest w stanie regulować to w sposób autorytatywny' - odpowiedział na zarzuty posłów wiceminister finansów Jacek Bartkiewicz. Projekt nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych ma usprawnić funkcjonowanie bankowości hipotecznej oraz wzmocnić rolę banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.

Według rządu zmiany w ustawie mają przyczynić się do intensywniejszego wzrostu budownictwa, rozwoju rynku kapitałowego oraz inwestowania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego.

Publiczny list zastawny jest papierem wartościowym wyemitowanym na podstawie wierzytelności banku hipotecznego z tytułu udzielonych kredytów lub kredytów zabezpieczonych do pełnej wysokości wraz z odsetkami, gwarancją lub poręczeniem przez Narodowy Bank Polski, Europejski Bank Centralny, rządy lub banki centralne państw Unii Europejskiej.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)