Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek Pengabu w marcu

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w marcu obniżył się w o 0,5 punktu, czyli spadł do 17,4 punktów z 17,9 punktów w lutym

- poinformował prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor, Eugeniusz Śmiłowski.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab określa nastroje wśród kierowników oddziałów banków.

'W sektorze bankowym panuje okres wyczekiwania. Pengab spadł głównie za sprawą depozytów walutowych, które są obecnie w defensywie. Poziom prognoz natomiast nie zmienił się' - powiedział Śmiłowski, na konferencji Związku Banków Polskich w piątek.

W 28 proc. badanych placówek bankowych depozyty walutowe na rachunkach bieżących wzrosły, natomiast spadły w 24 proc. placówek.

Terminowe depozyty walutowe rosły ogółem w 30 proc. placówek, nie ulegając zmianie w 48 proc. oddziałach banków. Malały zaś w 22 proc. ankietowanych placówkach.

Wzrostu akcji kredytowej w walutach obcych spodziewa się ponad połowa ankietowanych, czyli 55 proc., a jedynie 6 proc. jej spadku.

Depozyty złotowe na rachunkach bieżących rosły w 40 proc. placówek, a w 24 proc. odnotowano ich spadek. W 42 proc. banków odnotowano wzrost liczby lokat terminowych, natomiast ich spadek zanotowano w 25 proc. placówek.

Spośród badanych banków 35 proc. oczekuje dalszego wzrostu lokat a'vista, a 18 proc. przewiduje spadek. Natomiast 40 proc. oddziałów oczekuje wzrostu depozytów, a 21 proc. ich spadku.

Ponad 66 proc. spośród ankietowanych bankowców liczy na poprawę w liczbie udzielanych kredytów złotowych, w tym rozwoju akcji kredytowych dla ludności oczekuje 62 proc. oddziałów bankowych, a 57 proc. - dla klientów korporacyjnych.

O ogólnej poprawie sytuacji ekonomicznej informuje 29 proc. palcówek, czyli o 1 punkt więcej niż w lutym. Natomiast poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 38 proc. ankietowanych palcówek, a pogorszenia 8 proc., zaś 53 proc. nie przewiduje zmian.

Placówki przewidują, że na koniec 2002 roku oprocentowanie kredytu lombardowego pozostanie na poziomie 11,3 proc., redyskonta weksli na poziomie 10,1 proc., a kredytu na cele gospodarcze na poziomie 13,3 proc., natomiast oprocentowanie lokat trzymiesięcznych spadnie do 6 proc. z 6,5 proc.

Decyzję o utrzymaniu stóp procentowych w lutym na niezmienionym poziomie pozytywnie oceniło 52 proc. szefów placówek bankowych, negatywnie 16 proc, a neutralnie 32 proc.

Zdecydowanie większość ankietowanych (97 proc.) placówek ocenia, że są dobrze chronione i właściwie zabezpieczone przed napadem i rabunkiem.

Bankowcy oceniający w marcu instytucje i organizacje bankowe najwięcej pozytywnych ocen przyznali Krajowej Izbie Rozliczeniowej (81 proc.). Również z przychylnością spotkał się Związek Banków Polskich, 73 proc. ankietowanych oceniło jego działalność pozytywnie.

Najmniej pozytywnych ocen uzyskało Biuro Informacji Kredytowej (49 proc.) oraz Ministerstwo Finansów, które otrzymało jedynie 36 proc. przychylnych ocen.

banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)